Yukarıgöz'ün idamdan önce yazdığı iki mektup

12 Eylül dönemimde idam edilen Ramazan Yukarıgöz’ün yazdığı son mektuplar sahiplerine ulaştırıldı. Ailesi için kaleme aldığı mektupta “Devrimci olarak ölüyorum” diyen Yukarıgöz, annesine yazdığı mektupta ise “Sana olan borcum asla ödenemez” diyor.

Haberler 16.03.2009 - 15:47

Yukarıgöz'ün idamdan önce yazdığı iki mektup

Ramazan Yukarıgöz, 12 Eylül askeri darbesinin ardından 28 Ocak 1983 tarihinde 21 yaşında idam edildi.


İdamdan dakikalar önce biri ailesine biri de annesine olmak üzere iki mektup yazılmasına izin verildi.

Ancak sakıncalı görülerek yıllarca Genelkurmay Arşivi'nde saklı tutulan mektuplar, 26 yıl sonra sahiplerine ulaştırılabildi.

Yukarıgöz, ailesine yazdığı mektupta şu ifadelere yer verdi:

Değerli aileme,

Annem, babam ve kardeşlerime. Sizleri ne kadar çok sevdiğimi bilirsiniz. Sizler için birçok şey yapmak istedim ve her zaman da isterdim. Ancak bulunduğumuz ülkenin koşulları ve sömürü mekanizmasını yönlendirenlere, sizlere karşı ve genelde halkıma karşı, tüm emekçi ve ezilenlere karşı uyguladığı baskı, zulüm ve sömürüyü yenmeden onlara karşı savaşmadan bunları, yani sizlere karşı yapmak istediğim şeyleri yerine getirmenin imkânı yoktu.


Faşizme ve emperyalizme karşı halkın yanında yer almak gerekirdi. Ben de bunu yaparak halkın mücadelesine en ön saflarda katılmaya çalışarak sizlere ve halkıma olan görevlerimi her zaman elimden geldiğince yerine getirmeye çalıştım.

Son görevimi de şimdi yerine getiriyorum. Benim için üzülmenizi gözyaşı dökmenizi istemem.

Devrimci olarak yaşadım, devrimci olarak ölüyorum.

Sizleri her zaman seven ve sayan oğlunuz, kardeşiniz.

Ramazan Yukarıgöz

Yukarıgöz'ün annesine özel olarak yazdığı kısa mektubu ise şöyle:

Değerli Anama,

Beni cezaevinde, dışarıda ve her zaman ve her yerde yanımda olarak hiçbir zaman yalnız bırakmadın. Sana olan borcum asla ödenemez. Burada şereflice yaşayıp şereflice ölerek sana olan borcumun bir kısmını ödemek istiyorum.

Seni her zaman canından çok seven oğlun.

Ramazan Yukarıgöz.

Sevgi ve saygılarımla…

Sayfa Yükleniyor...