Biyo-etik tartışmaları tüm dünyada süredursun, ABD’de “yapay döllenme” (yumurta ya da sperm nakliyle çocuk sahibi olabilme) uygulamalarının yayılması nedeniyle bağışlanan kadın yumurtalarına astronomik fiyatlar biçiliyor.

Bir araştırmacının Amerikan üniversitelerinde yaptığı çalışma, öğrenci gazetelerine verilen “yumurta alınır” ilanlarının sayısının hızla artmakta olduğunu, yumurtaların fiyatının da “sahibinin kalitesine göre” değiştiğini gösteriyor.

Atlanta’daki Georgia Teknoloji Enstitüsü’nden Aaron Levine, ülkenin çeşitli yerlerindeki 366 üniversite’de basılan öğrenci gazetelerini incelemiş ve 65’inde toplam 111 “parayla yumurta” ilanı saymış.

Çalışma, yumurtaların fiyatının sahiplerinin zeka düzeyine paralel olarak arttığını da gösteriyor. ABD’de tüm üniversite öğrencilerine bizde eskiden uygulanan “yeterlik testi”ne benzeyen ve SAT score ( Scholastic Assessment Test) diye adlandırılan bir test uygulanıyor. Test, her biri 800 puanlık matematik, eleştirel okuma ve yazma olmak üzere üç bölümden oluşuyor. Yaklaşık dört saatlik testin sonunda öğrenciler 600 – 2400 arasında puan alabiliyorlar. İnternet üzerinde 45 dolar karşılığında girilebilen teste, ABD dışından katılmanın fiyatı 71 dolar.

Araştırma, ortalama 5,000 taban fiyattan başlayan yumurta alımlarında fiyatların genellikle 10.000 dolara kadar çıktığını, ama öğrencinin SAT score notundaki her 100 puanlık artışta yaklaşık 2000 dolar yükseldiğini göstermiş. Çocuk sahibi olmak isteyen belli bir çift adına verilen ilanlarda fiyat daha da artıyor.

Örneğin, ABD’nn en prestijli üniversitelerindeki öğrenci gazetelerinden olan The Harvard Crimson, The Daily Princetonian ve Yale Daily News’e verilen bir ilanda, “güzel, atletik yapılı ve 1400’ün üzerinde SAT score sahibi bir bayan öğrencinin yumurtasına” 35.000 dolar önerilmiş.