Doğa Derneği Japonya'nın Taji kasabasında başlayan yunus avına dikkat çekiyor.

Dernekten bu konuda şu açıklama yapıldı:
12 Eylül 2010 tarihinde Japonya’nın Taiji kasabasındaki kanlı koyda büyük yunus katliamının ilk adımı atıldı: 80 yunus yakalanarak koya hapsedildi. Av durdurulamazsa 1-2 gün içinde korkunç bir şekilde katledilecekler. Ve ardından her gün başka yunuslar öldürülecek, ta ki Nisan ayına, katledilen yunusların sayısı 23 000 olana dek.

Bugün dünyanın dört bir yanından insanlar, ülkelerindeki Japon Büyükelçiliklerine, Konsolosluklara e-posta gönderecek, telefon edecek ve bu katliamın başlamadan bitmesini isteyecek.

Gelin biz de bu büyük eyleme dahil olalım ve sesimizi Japonya’ya duyuralım. Japonya’ya tüm dünyanın gözlerinin üzerinde olduğunu anlatalım. Taiji’de günlerdir nöbet tutan yürekli Sea Shepherd aktivistlerini ve ölümü bekleyen 80 yunusu yalnız bırakmayalım!

Geçtiğimiz günlerde Tokyo'da, aralarında Amerikalı, Kanadalı ve Avustralyalı militanların bulunduğu bir grup hayvan hakları savunucusu, Japonya'nın yunus avına son vermesini istemişti. Grubun başında ise yunus katliamını konu alan "Koy" filmini izleyenlerin tanıdığı bir isim, eski yunus eğitmeni Richard O'Barry vardı. Yunus eğitmenliğini bıraktıktan sonra hayvan hakları savuncusu olan O'Barry büyükelçilik yetkililerine, Obama'ya verilmek üzere, yunus avının durdurulmasını isteyen bir dilekçe iletti.

Çektiği belgeselle bu yıl Oscar kazanan Richard O'Barry, büyükelçiliğe verilen dilekçenin 150 ülkeden 1,7 milyon imza içerdiğini bildirmişti...