NTV

Yüzer mimari örnekleri artıyor

Türkiye

Yüzer sinemalar, su üzerinde yükselen gökdelenler ve oteller gibi farklı projelere her gün yenileri ekleniyor. Hollandalı mimarlar, yüzer mimaride iddialı projelerle öne çıkıyor.

Yüzyıllardır mimarlığa yön veren Hollanda, küresel ısınma ile su seviyesinin yükselmesi ihtimaline yönelik olarak 'yüzer mimari' örneklerine yenilerini ekliyor.

Hollandalı mimarlık ofislerinden Waterstudio.NL, hayata geçen çalışmalarını "Eskiden bir ütopyadan fırlama gözükebilecek bu fikirler şimdi özellikle kıyı bölgelerde revaçta olan projeler" olarak tanımlıyor.

Daha çok hareketli ve modüler birimler yüzer mimaride tercih ediliyor.

Arkitera'nın haberine göre; yüzer sinemalar, su üzerinde yükselen gökdelenler, bu projelerden birkaçı.

The Ark

Rus tasarım ofisi Remistudio tarafından tasarlanan The Ark, kendi kendine yetebilen bir otel. Geri dönüşümün esas alındığı tasarımda çatıda bulunan panellerle enerji ihtiyacı karşılanıyor.

Archipelago Sineması

Tayland'ın Yao Noi adasında bulunan OMA'nın eski ortaklarından Ole Scheeren tarafından tasarlanan sinema salonu, yüzer ıstakoz çiftliklerine benzer bir yöntem ile inşa edildi.

The Citadel

Avrupa'nın ilk yüzen toplu konutları sayılan The Citadel, 60 yatlık park alanına ve teraslara sahip. Proje, Rotterdam'da 2017'de bitmesi planlanan 600 konutluk yüzen evler projesinin bir parçası.

The Greenstar

500 milyon dolara mal olacak olan The Greenstar Oteli, Waterstudio.NL'nin tasarladığı 5 projeden biri. Maldivler'de bulunan otelde 800 oda, konferans salonu ve golf sahası bulunuyor.

Yüzen cami

Waterstudio.NL'ye ait proje, Birleşik Arap Emirlikleri'nde

Su ağacı

Petrol kulelerine benzer bir teknolojiyle yapılması öngörülen Sea Tree projesinin kara ile bağlantısının güçlü kablolar ile yapılması planlanıyor.

Hibrit ev botları


Hollanda'da beton küvetlerin yarıya kadar suya batırılması ve üzerine çelik konstrüksüyon yapılması ile yükselen yapılarda; güneş odaları, teras ve veranda bulunuyor.