16 bin bilim insanından çevre felaketi uyarısı

Bilim insanları dünyayı yaklaşan çevre felaketine karşı uyardı. 16 binden fazla bilim insanı imzaladıkları açık mektupla tüm insanlığı çevre felaketine karşı uyardı.

NTV Haber 15.11.2017 - 11:48 | Son Güncelleme : 15.11.2017 - 11:49

16 bin bilim insanından çevre felaketi uyarısı

184 ülkeden 16 binden fazla bilim insanı, "Tüm göstergeler alarm veriyor. Çevre sorunları çok ciddi boyutta, geleceğimizi riske atıyoruz" ifadeleriyle insanlığı uyardı.

Fransız Le Monde gazetesi ve Bioscience bilim dergisinde yayımlanan makalede, bilim insanları çevre sorunlarının son derece ciddi bir boyuta geldiği uyarısında bulundu.

Makale, endişeli bilim insanları tarafından 25 yıl önce yazılan mesajın devamı niteliğini taşıyor. 1700 bilim insanı 25 yıl önce dünyayı yaşanabilecek bir çevre felaketine karşı uyarmıştı.

Uzmanlar şu anki durumun 1992'de olduğundan çok daha kötü olduğu ve sorunların 25 yıl içinde şiddetli bir şekilde arttığı uyarısı yaptı.

Mektupta iklim değişikliği, ormansızlaşma, türlerin yok olması ve temiz suya erişim eksikliği gibi şiddetli sorunlara değinildi.

Hızla artan nüfus nedeniyle sınırlı kaynakların yok olmasının insanlığı yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bırakabileceğine vurgu yapıldı.

"Bilim insanları, medya ve sıradan vatandaşların" bu tehlikeyle mücadele etmek için yeterli çaba göstermediğine de dikkat çekildi.

Sayfa Yükleniyor...