3'lü mekanizma PKK tehdidini azalttı

ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Christopher Hill, Türkiye'nin Irak'taki rolünü övdü ve ABD, Irak, Türkiye arasındaki üçlü mekanizmanın, PKK tehdidini azalttığın söyledi.

Anadolu Ajansı 18.02.2010 - 14:11

ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Christopher Hill, güvenlik konularında Türkiye, ABD ve Irak arasındaki üçlü mekanizmanın, "hem bazı PKK unsurlarının Türkiye'ye yönelttiği tehdidin azaltılmasını hem de Türkiye ile Irak arasındaki güvenlik işbirliğini de geliştirdiğini" söyledi.

ABD Barış Enstitüsü adlı düşünce kuruluşunda konuşan Hill, Türkiye'nin Irak'ta olumlu yönde çok aktif rol aldığını ifade etti.

Türkiye-Irak ilişkileri ve Türkiye'nin bu ülkeye katkılarına dair bir soruya cevabına, Türkçe "teşekkür ederim" diyerek başlayan Hill, "Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Murat Özçelik en yakın işbirliği yaptığım kişilerden biri. Birlikte çok çalışıyoruz ve Irak ile iyi ilişkiler konusunda ortak diplomatik ve stratejik hedefleri paylaşıyoruz" dedi.

Irak'taki ABD Kuvvetlerinin Komutanı Ray Odierno'nun birkaç hafta önce Ankara'yı ziyaret ederek, PKK teröristlerinin sınır ötesi faaliyetlerinin getirdiği zorluklar konusunda Türk muhataplarıyla görüşmeler yaptığını hatırlatan Hill, Irak'ın kuzeyindeki bazı güvenlik meseleleriyle ilgili olarak Türkiye, ABD ve Irak olarak üçlü mekanizmada birlikte çalıştıklarına dikkati çekti.

Hill, "Bu mekanizma yoluyla sadece, bazı PKK unsurlarının Türkiye'ye yönelttiği tehdidin azaltılmasında başarılı olmakla kalmadık, en önemlisi, Türkiye ile Irak arasında bu konularda bir güvenlik işbirliği gelişti. Bence bu, Türkiye'ye, Türkiye'nin çıkarlarına ve açıkçası Irak'a kalıcı kazançlar sağlayacak bir şey" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...