Almanya'dan Yunanistan açıklaması

Almanya Maliye Bakanlığı Sözcüsü Martin Jaeger, Yunanistan'nın yapacağı reformlar listesini Troyka kurumlarına sunmasına ilişkin, "Liste yeterli bulunursa program dört ay daha uzatılacak" dedi.

Anadolu Ajansı 23.02.2015 - 16:47

Almanya'dan Yunanistan açıklaması

Federal Basın Merkezi'nde gazetecilerin sorularını cevaplayan Jaeger, Yunanistan'ın bugün yapacağı reformların listesini Troyka kurumlarına sunması sonrasındaki süreç hakkında bilgi verdi.

Euro Bölgesi bakanlarının listenin yeterli olup olmadığını değerlendireceğini ifade eden Jaeger, "Yarın Euro Bölgesi bakanları, telekonferans yöntemiyle görüş alışverişinde bulunacak" dedi.

Listenin Brüksel'e ulaşıp ulaşmadığını henüz bilmediğini belirten Jaeger, "Liste yeterli bulunursa program dört ay daha uzatılacak" dedi.

Ancak listeye göre yorum yapabileceklerini söyleyen Jager, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yunanistan için uygun görülen programın uzatılması konusunda anlaşma sağlanırsa Federal Meclis'i zamanında bilgilendireceğiz. Yunanistan'dan gelen listenin tabii ki Troyka ve Euro Grubu bakanlarınca da yeterli bulunması lazım. Sonrasında konuyu Federal Meclis'e sunacağız. Konunun onaylanıp onaylanmama sorumluğu doğal olarak Federal Meclis'te, hükümette değil. Programın önümüzdeki hafta Federal Meclis'te kabul edilmemesi için hiçbir neden yok bu tabii ki Atina'nın göndereceği listenin kalitesine bağlı."

Sayfa Yükleniyor...