Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB'nin dünyanın en kapsamlı barış projesi olduğunu söyledi.

Bağış Türk-Alman Merkezi (TDZ) ve dernek bünyesinde kurulan Berlin Türk-Alman Çevre Koruma Merkezi tarafından, Türkiye'nin AB üyeliğini savunan Almanya Federal Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Üyesi Ruprecht Polenz'in yazdığı "İkimiz için de iyi - Türkiye AB'ye dahildir" adlı kitabın tanıtımı amacıyla düzenlenen bir toplantıya katıldı.

Bağış, Urania salonlarında düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Polenz'in, üyesi olduğu Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) içinde farklı bir görüşü söyleme cesaretini göstermiş bir kişi olduğunu ve bunu kaleme dökme cesaretini de gösterdiğini belirterek, "Polenz'e doğruları söyleyebilme, doğruları yazabilme cesaretini gösterdiği için huzurlarınızda teşekkür ediyorum" dedi.

"AB dünyanın en kapsamlı barış projesidir" diyen Bağış, Avrupa'da birçok ülkenin birbirine karşı savaşmış olmasına rağmen bu proje çerçevesinde biraraya geldiğini, bunun Türkiye ile de yapılmaması için hiçbir neden bulunmadığını söyledi.

Türkiye dışında dünyada çok sayıda sorun yaşayan ülkeleri biraraya getiren, Medeniyetler İttifakı Projesinin eş başkanlığını yürüten ve barış merkezi haline gelen başka bir ülke olmadığını kaydeden Bağış, dünya barışına bu kadar katkı sağlayan bir ülkenin AB barış projesi içinde yer almamasının düşünülemeyeceğini ifade etti.

AB sürecinin Adnan Menderes zamanında başladığına ve 45 yıl sonra üyelik müzakerelerine başlanabildiğine işaret eden Bağış, Türkiye'nin kültürünün farklı olduğu yönünde tartışmaların bulunduğunu, ancak Türkiye'nin her zaman, geçmişte de şimdi de Müslüman bir ülke olduğunu söyledi.

Türkiye'nin büyüklüğünün de bir sorun olarak gösterildiğini, ancak İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya ve Polonya'nın büyük ülkeler olduğunu ve bu ülkeler ile bir sorun yaşanmadığını ifade eden Bağış, "Evet, Türkiye büyük. Ama bu AB için bir avantaj" diye konuştu.

Türk halkının referandumla daha demokratik, daha şeffaf, insan haklarına saygı duyulan bir Türkiye'den yana oy kullandığını kaydeden Bağış, bu referandumla vatandaşlara çok sayıda anayasal haklar getirildiğini bildirerek, şöyle devam etti:

"İnsanları yasaklarla fakirlikle tamamen karar mekanizmalarından uzaklaştırmış ülkelerin çoğunun fakir olması, huzursuz olması bir tesadüf değildir. Bu dünyadaki gerçek demokrasilerin, vatandaşlarına özgürlük yaşatmış, bireysel hakların önünü açmış ülkelerin zengin olması da bir tesadüf değildir. Biz insanımıza yatırım yaptıkça, özgürlükleri artırdıkça Türkiye de güçlenecektir. Bu nedenle Polenz gibi doğruları söyleyen, bunları kaleme alan insanların sayısını artırmamız gerekiyor."

Türkiye'nin ve AB'nin de çabalarını sürdürmesi gerektiğini vurgulayan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye çabalarını sürdürürken, "bir büyük ülkenin" Roman kökenli insanları sınırdışı etme cesaretini gösterebildiğini, bu tür ülkelere ve Almanya'da yaşayan Müslüman göçmenleri eleştiren Almanya Merkez Bankası eski yönetim kurulu üyesi Thilo Sarrazin'e de birilerinin doğruları göstermesi gerektiğini, bunun için de Polenz'in kitabının okunması gerektiğini söyledi.