AB İran'a yaptırım kararını açıkladı

AB'nin İran'a nükler programıyla ilgili uzlaşmazlığı sebebiyle uygulamaya karar verdiği ağır ve kademeli petrol ambargosu 1 Temmuz 2012 itibariyle yürürlüğe girecek. AB üye ülkelere Tahran'la petrol sektöründe yeni anlaşma yapma yasağını ise hemen uygulayacak.

23.01.2012 - 11:52

AB İran'a yaptırım kararını açıkladı

AB dışişleri bakanları İran'a kademeli petrol ambargosu ve merkez bankası aktiflerinin kısmen dondurulması dahil sert yaptırımlar için toplandı.

Dışişleri bakanlarının toplantısı öncesinde sabah saatlerinde buluşan AB büyükelçileri, petrol ambargosunun detaylarında anlaştı.

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre AB üyeleri, bu haftadan itibaren İran'dan ham patrol ithalatıyla ilgili yeni sözleşme yapamayacak. Mevcut sözleşmeler 1 Temmuz'da sona erdiğinde AB'nin İran'dan petrol ithalatı yılın ikinci yarısında tamamen durmuş olacak.

ASHTON'DAN TOPLANTI ÖNCESİ AÇIKLAMA
AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, dışişleri bakanları toplantısı öncesinde basına yaptığı açıklamada, İran'a ilave yaptırımları sonuçlandıracaklarını söyledi.

İran'a havuç ve sopa politikasının devam ettiğini kaydeden Ashton, Tahran yönetiminin isteğini göstermesi halinde nükleer müzakerelere hazır olduklarını belirtti.

ARZ DARLIĞINI BAŞKA ÜLKELER KAPATACAK
Ashton, İran'a petrol ambargosunun üye ülke ekonomilerine etkisini yeni oluşturulacak bir mekanizmayla hesaplayacaklarını İran'dan kaynaklanacak arz darlığının aşılması için birçok üreticiyle temas içinde olduklarını ifade etti.

RUSYA'DAN SERT TEPKİ
Bu arada Rusya Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği'nin aldığı geniş çaplı ambargo kararına sert tepki gösterdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "AB'nin (Tahran merkez bankası aktiflerinin kısmen dondurulması ve petrol alımını 1 Temmuz'a kadar kademeli yasaklayan) İran kararı yarar getirmez. Büyük yanlış yapılıyor. AB'yi bu hususta uyarmıştık" denildi.

Moskova'nın İran konusundaki açıklamasında, "Tahran hükümetine tavizlerde bulunması için baskı uygulamak hiçbir yarar getirmez. İran siyasetini (ABD ve AB'ye göre) yönlendirecek değildir" deniliyor.
Fransa, İngiltere ve Almanya, AB'nin yeni yaptırım kararından sonra, İran'dan nükleer programını "hemen askıya almasını" istedi.

Fransa Cumhurbaşkanlığından yayımlanan, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, İngiltere Başbakanı David Cameron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'in ortak imzasını taşıyan bildiride, "İranlı liderlerden nükleer faaliyetleri hemen askıya almasını istiyoruz" ifadesi kullanıldı.

Bildiride, İran'ın nükleer programıyla ilgili müzakerelere ciddi olarak başlamayı kabul etmesi halinde "kapının açık olduğu" da vurgulandı.

"Mesajımız açık. İran halkına karşı değiliz. Ancak İranlı liderler nükleer programın barışçı olduğu konusunda uluslararası topluma güven vermedi" denilen bildiride, İran'ın nükleer silaha sahip olmasının kabul edilmeyeceği, bugüne dek İran'ın uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmediği, şimdiden şiddet yaydığı ve tüm bölgeyi tehdit ettiği belirtildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...