AB Konseyi Başkanı Tusk: Sınırların korunması için Bulgaristan’a destek vereceğiz

Bulgaristan’a çalışma ziyaretinde bulunan AB Konseyi Başkanı Tusk, Türkiye ile olan Avrupa’nın dış sınırlarının korunması için Bulgaristan’a destek vereceklerini bildirdi.

donald tusk ab brexit müzakere310317.jpg

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev ile görüşmesinin ardından Cumhurbaşkanlığında düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan  Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, Türkiye’den sığınmacılar konusunda AB ile anlaşmasını eksiksiz olarak yerine getirmesini bekliyoruz. Kaçak göçü maksimum derecede engelleyeceğiz. Çok şükür Yunanistan ve Türkiye ile sınırlardaki durum kontrol altında." dedi.

"AB EK MADDİ YARDIM İÇİN HAZIR"

Türkiye ile sınırının korunmasına Bulgaristan’ın yaptığı harcamaları anlayışla karşıladıklarını ve destek vereceklerini anlatan Tusk, AB’nin bu sınıra destek için bin personel yolladığını ve ek bir maddi yardım için de hazır olduğunu dile getirdi.

Tusk, Bulgaristan’ın Schengen alanına katılmaya hazır olduğunu ancak bu kararların tüm üye ülkelerin ortak desteği ile alınması gerektiğini anımsattı.

"AVRUPA’NIN GÜVENLİĞİ BULGARİSTAN SINIRLARININ GÜVENLİĞİNDEN BAŞLAR"

Cumhurbaşkanı Radev de ülkesinin Türkiye ile ortak sınırının iyi bir şekilde korunduğuna işaret ederek, "Avrupa’nın güvenliği Bulgaristan sınırlarının güvenliğinden başlar." dedi.

Radev, Tusk ile yaptığı görüşmede Bulgaristan’a gelebilecek ani bir göç dalgası durumunda AB’nin ek yardıma hazır olduğu konusunda mutabık kaldıklarını söyledi. Radev, Bulgaristan’ın komşu Türkiye ile ilişkilerinin iyi olmasına büyük önem verdiğine işaret etti.

Sayfa Yükleniyor...