AB Türkiye'ye verdiği sözün yüzde 1'ini tuttu

AB'nin Ankara ile Brüksel arasında imzalanan sığınmacı anlaşmasındaki taahütlerini henüz yerine getirmediği ortaya çıktı. Türkiye'den yıl sonuna kadar 100 bin sığınmacıyı kabul sözü veren AB şimdiye kadar bu sayının sadece yüzde 1'lik kısmını ülkelerine aldı.

NTV Haber 18.08.2016 - 15:39

AB Türkiye'ye verdiği sözün yüzde 1'ini tuttu

Avrupa Birliği'nin sığınmacı konusunda Türkiye'ye verdiği sözleri yerine getirmediği açıklaması Avrupa Komisyonu'nun insani yardımlardan sorumlu üyesi Christos Stylianides'den geldi.

Stylianides 18 Mart'ta Türkiye ile AB arasında imzalanan anlaşmaya göre AB ülkelerinin kabul etmesi gereken 100 bin sığınmacıdan yalnızca 1000'ini kabul ettiğini söyledi.

Avrupa Parlamentosu Türkiye raportörü Kati Piri ise tepkisini Twitter'dan dile getirdi. "Avrupa Birliği utanç duymalı" diyen Piri, "Sadece 1000 sığınmacı mı? Tüm Avrupa Birliği üyelerine yazıklar olsun" ifadelerini kullandı.

AB 18 Mart'ta imzalanan anlaşmadaki mali yükümlülüklerini yerine getirmesine rağmen sığınmacıların AB üyesi ülkelere yerleştirilmesi maddesinin yalnızca yüzde 1'lik kısmını yerine getirdi.

Türkiye vize muafiyetiyle ilgili kriterlerin yüzde 85'ini yerine getirmesine karşılık AB henüz bu konuda bir tarih vermedi.

Diplomatik kaynaklar Türkiye'nin Suriyeli sığınmacı akınını yaşanan darbe girişimine rağmen, önlemeye devam ettiğine dikkat çekti.

Buna rağmen AB'nin üzerine düşenleri yapmakta Türkiye ile aynı ciddiyeti göstermediğine işaret edildi.

Sayfa Yükleniyor...