'AB ve Türkiye büyük bir hata yapmak üzere'

Avrupa Parlamentosu'nun İngiliz üyesi Andrew Duff, "AB ile Türkiye büyük bir hata yapmak üzereler" dedi.

Anadolu Ajansı 21.01.2011 - 11:33

'AB ve Türkiye büyük bir hata yapmak üzere'

Avrupa Parlamentosunun doğu İngiltere bölgesi üyesi ve Liberal Demokrat politikacı Andrew Duff, gelecek hafta Cenevre'de yapılacak Kıbrıs'la ilgili üçlü zirvede bir ilerleme olmayacağını savundu.

Duff, İngiliz Financial Times (FT) gazetesinde yer alan makalesine "AB ile Türkiye büyük bir hata yapmak üzereler" diye başlıyor.

Gelecek hafta İsviçre'nin Cenevre kentinde yapılacak Kıbrıs görüşmelerinin "büyük olasılıkla Rum ve Türk liderler arasında, farklılıkların uzlaşmasına yönelik son görüşme olacağını" iddia eden Duff, "Bir ilerleme olmayacaktır. Bu kopmanın suçluluğuyla, ne AB ne Türkiye Cenevre'de olacak" ifadelerini kullandı.

Kıbrıs Rum Kesimi'nde Mayıs ayında, Türkiye'de ise haziran ayında seçim yapılacağını hatırlatan Duff, "bu seçimlerin adada bir anlaşma ihtimalini güçlendirmesinin pek mümkün olmadığını" savundu.

Türkiye'nin AB sürecinden makalesinde bahseden Duff, bu süreçte çok ilerleme olmadığını ve geçen yıl müzakere sürecinin iyice hız kaybettiğini kaydetti.

"Avrupa Parlamentosunun müzakere sürecinin devamı konusundaki çabalara saygı gösterdiğini, ancak Türkiye'nin tam üyeliğinin açık savunucusu olan üyeleri bulmanın artık zor olduğunu" belirten Duff, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy'nin de Türkiye'nin tam üyeliğine karşı çıktığını anımsattı.

Duff, sadece Türkiye'nin AB'nin "genişleme yorgunluğunun" kurbanı olmadığını kaydederek, Batı Balkanlar için de benzer bir durumun yaşandığını belirtti. Andrew Duff, "Ancak Türkiye, Avrupa'nın genişleme konusundaki yeni olumsuz tutumunun başlıca kurbanı" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin büyüyen ekonomisiyle, "Avrupa'nın reddinin üstesinden geleceğini" kaydeden Duff, Türkiye-AB ilişkilerinin müzakere sürecinin sonunda da sorunlu olacağını savundu. Türkiye'nin jeopolitik öneminin hiçbir zaman azalmayacağını kaydeden İngiliz parlamenter, Türkiye'nin AB'ye girememesinin Atlantik İttifakı üzerinde ciddi sonuçları olacağını kaydetti.

Andrew Duff "birçok AK Partilinin eğer Kıbrıs ile AB arasında bir tercih yapmak gerekirse, Kıbrıs'ı seçeceğini söylediğini" belirterek, makalesinde şu ifadelere yer verdi:

"Rum tarafındaki birçok kişi, statükoyu tercih ediyor ve 2004 yılında AB'ye katılımlarını 30 yıl önceki Türk müdahalesine karşı bir çeşit intikam olarak görüyor. Şimdi, vicdanlarıyla barikatlar kurulmuş ve küçültülmüş ülkelerinde, Türk askerlerinin gölgesinde yaşamak zorundalar. Dolayısıyla, Türkiye'nin gelecekteki AB üyeliğinin Kıbrıs'la tarihi bağlar uğruna feda edilmesinden kimse kazanmıyor."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...