ABD Çin'i siber saldırıda ilk kez 'net' suçladı

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, ABD ordusuna ait bilgisayarların, Çin'in siber saldırısına uğradığını açıkladı. Çin'in siber saldırıyla, ABD ordusunun stratejik planları ve savunma teknolojisini çalmaya çalıştığı iddia edildi.

07.05.2013 - 09:27

ABD Çin'i siber saldırıda ilk kez 'net' suçladı

ABD ile Çin arasındaki "siber çatışma" yıllardır devam ediyor. Ancak resmi olarak ilk kez Washington, Çin yönetimini ve ordusunu siber saldırılar konusunda suçladı.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon tarafından dün yayımlanan yıllık raporda, Çinli siber saldırganların, ABD ordusuna yönelik saldırılarda Washington'un dış politikası ve askeri planlarıyla ilgili bilgi toplamaya çalıştıkları ifade edildi.

Rapora göre, Çin yönetimi ve ordusu tarafından geçtiğimiz yıl yönetilen düzenli siber saldırılarda, ABD ordusunun askeri kapasitesiyle ilgili bilgi sızdırılmaya çalışıldı.

SADECE ABD HEDEF ALINMADI
Pentagon'un raporunda, Çin'in bilgisayar sistemini kullanarak, başta ABD olmak üzere dünyada birçok bilgisayar ağını hedef aldığı, söz konusu ülkelerin istihbarat, diplomasi, savunma ve ekonomik planlarıyla ilgili bilgi toplamaya çalıştığı ifade edildi.

ÇİN'DEN 'TEMELSİZ SUÇLAMALAR' TEPKİSİ
Çin Başbakanı Li Keqiang, Pentagon'un raporunda yer alan iddiaları "temelsiz suçlamalar" olarak nitelendirdi. Çin Başbakanı Kepiang, siber saldırıların dünya çapında bir sorun olduğunu ve Çin'in de söz konusu saldırıların kurbanları arasında yer aldığını söyledi. Kepiang, Çin'in siber saldırılara destek vermediğini ve bunu reddettiğini de belirtti.

OBAMA DA UYARMIŞTI
ABD Başkanı Barack Obama, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'le kısa süre önce yaptığı bir telefon görüşmesinde, siber saldırıları gündeme getirmişti. Obama, Pekin'den saldırılara son vermesini istemişti.

ABD daha önce, Pekin'deki bazı sivil uzmanların kullanılarak Amerikan şirketlerine saldırılar düzenlendiğini belirtiyordu ancak geçtiğimiz yıl bazı hükümet yetkilileri ve bazı uzmanlar Çin hükümetinin söz konusu saldırılarla ilişkili olabileceğini iddia etmişti.

ÇİN ORDUSU SUÇLANMIŞTI
Siber casusluk faaliyetlerine ilişkin, siber güvenlik alanında faaliyet gösteren Mandiant şirketince geçtiğimiz Şubat'ta hazırlanan bir raporda, Şanghay kentindeki Çin ordusuna bağlı gizli bir askeri birliğin, ABD şirketlerine yönelik yıllarca süren siber saldırılarla bağlantısına ait çok sayıda ayrıntılı bilgi yer aldı.

ABD'deki 140'ı aşkın şirkete yönelik siber casusluk faaliyetlerinin analiz edildiği raporda, bu saldırıların Çin Halk Kurtuluş Ordusu ile bağlantılı olabileceği sonucuna varılmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...