İç savaşın 6'ıncı yılında ABD'den Esad açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı geçici sözcüsü Mark Toner, "Beşşar Esad kendi ülkesini felakete sürüklemiş zalim bir adamdır" dedi.

Anadolu Ajansı 16.03.2017 - 09:56

İç savaşın 6'ıncı yılında ABD'den Esad açıklaması

Günlük basın toplantısında Suriye'de 6. yılına giren iç savaşa ilişkin değerlendirmelerde bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı geçici sözcüsü Mark Toner, "Altı yıl önce bu hafta 10 binlerce Suriyeli sokaklara çıkarak kendilerini özgürce ifade ederek ülkede değişiklik ve adalet istedi. Esad ise bu isteğe silahlarla mermilerle ve şiddetle karşılık verdi" şeklinde konuştu.

Suriye’de 6 yıldır devam eden iç savaşa rağmen siyasi çözüm arayışları içerisinde olduklarını belirten Toner, "Astana görüşmelerinin nasıl gelişeceğini göreceğiz. Barış için bir adım atılmalı" ifadesini kullandı.

"Esad'in gitmesi gerektiğine hala inanıyor musunuz?" Şeklinde yöneltilen bir soru üzerin ise Toner şunları kaydetti:

"Esad kendi ülkesini felakete sürüklemiş zalim bir adamdır. Bununla birlikte son karar Suriye halkınındır. Muhalifler, ılımlı muhalifler ve rejimin de belli bir temsiliyetiyle siyasal bir geçiş süreci oluşturmalılar. Geçiş sürecinin Esad’in uzaklaşacağı bir süreç olacağını düşünüyoruz, çünkü Esad’in Suriye halkı tarafından kabul göreceğini düşünmüyoruz."

Toner'e eski ABD Başkanı Barack Obama'nın Suriye iç savaşı başladıktan üç ay sonra dile getirdiği, "Esad meşruiyetini yitirmiş birisidir" sözleri hatırlatılarak, "Bu söylem hala ABD'nin Suriye politikası içerisinde yer alıyor mu?" şeklinde bir soru yöneltildi.

Bu soruya karşılık ise Toner, "Evet, fakat buna Suriye halkı karar verecektir" dedi.

Esad rejiminin Mart 2011'de yönetimde reform talepleriyle başlayan halk hareketlerine şiddet kullanarak müdahale etmesiyle patlak veren krizde 6 yıl geride kaldı.

Sayfa Yükleniyor...