ABD giderayak Taliban'ı bombaladı

ABD'nin Afganistan'dan çekilmeyi hızlandırmasıyla beraber Taliban da saldırılarını artırdı. ABD, artan hareketliliği nedeniyle Taliban'a hava saldırısı düzenlendiğini duyurdu. Saldırılarda 7 militanın öldürüldüğü, çok sayıda

ABD giderayak Taliban'ı bombaladı

Afganistan'da, uçakları Taliban mevzilerini bombaladı.

Afganistan'ın güneyindeki Helmand vilayetinin merkezi Leşkergah şehrinde birliklerinin Taliban mevzilerine hava saldırısı düzenlediği bildirildi.

Savunma Bakanlığı Sözcüsü Favad Aman, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ABD askerlerinin, Leşkergah şehrinde hava saldırısı düzenlediğini belirtti.

Taliban mevzilerine yönelik saldırıda 7 militanın öldürüldüğünü ifade eden Aman, örgüte ait çok sayıda silah ve mühimmatın imha edildiği bilgisini paylaştı.

ABD giderayak Taliban'ı bombaladı - 1 Tartışmalı bölgelerde çatışmalar devam ediyor. BBC'de yer alan bilgilere göre çatışmalı bölgelerin çoğunluğunda Taliban'ın üstün durumda olduğu görülüyor.

Taliban'dan henüz konuyla ilgili açıklama yapılmadı.

Öte yandan ABD Başkanı Joe Biden'ın emriyle yabancı birliklerin ülkeden çekilme süreci devam ediyor.

TALİBAN SALDIRILARI ARTIRDI 

Afganistan'da barış süreci belirsizliğini korurken güvenlik güçleri ile Taliban arasındaki şiddetli çatışmalar devam ediyor.

Taliban, haziranın son haftasında başlattığı saldırılarda Özbekistan ve Tacikistan sınırındaki ilçelerin tamamına yakınını ele geçirdi. Özbekistan'a açılan en önemli ticaret güzergahı Hayratan Sınır Kapısı'nı iki yönden kuşatan Taliban, güneybatıda Gazne vilayetine yoğunlaştı.

ABD giderayak Taliban'ı bombaladı - 2 Afganistan askeri kuvvetleri ağır saldırılara maruz kalıyor 

Afganistan'da ilerleyişine devam eden Taliban, 8 Temmuz'da ülkenin İran sınırındaki İslam Kale ve 14 Temmuz'da da Pakistan sınırındaki Spin Boldak Sınır kapılarını ele geçirmişti. Taliban, Badahşan, Tahar, Gazne, Herat, Kandahar ve Badgis vilayetlerinde şiddetli saldırılarla baskısını artırdı.

Taliban 407 ilçenin 150'den fazlasını, merkezleri dahil olmak üzere ele geçirmiş bulunuyor.

Ülkede 34 vilayet merkezi hükümet güçlerinin kontrolünde bulunuyor.

Sayfa Yükleniyor...