ABD ile Rusya ‘sıfırdan başlıyor’

ABD ve Rusya, ilişkilerinde yeni bir sayfa açmaya hazırlanıyor. İki ülke, ilişkilerini düzeltmek için ortak çıkarlarını ilgilendiren konularda birlikte çalışma kararı alırken, ortaklığın simgesi ‘yeniden başlatma düğmesi’ oldu.

06.03.2009 - 23:56

ABD ile Rusya ‘sıfırdan başlıyor’

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Rus Meslektaşı Sergey Lavrov'la Cenevre'deki InterContinental Oteli'nin 18. katında biraraya geldi.

Clinton, Lavrov'a, iki ülke ilişkilerine sıfırdan başlamayı simgeleyen, plastik ‘yeniden başlatma düğmesi’ hediye etti.

İlk kez Avrupa'yı ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Hillary, gazetecilerin önünde Lavrov'a "Size, ‘Sıfırdan başlamak istiyoruz’  diyen Başkan Barack Obama ve Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın söylediklerini  simgeleyen bir hediye vermek istiyorum" dedi ve kurdeleyle çevrili kare şeklinde bir kutu uzattı.

Lavrov'un açtığı kutudan siyah-kırmızı plastik taban üzerine yerleştirilmiş büyük bir kırmızı düğme çıktı. Düğmenin çevresinde İngilizce ve Rusça, "yeniden başlatma düğmesi" yazıyordu.

Clinton'ın "Rusça çevirisini bulmak için çok çalıştık, becerebilmiş miyiz" diye sorması üzerine kahkaha atan Lavrov, "Yanlış yazmışsınız, ‘perezagrouzka’  yazmalıydınız. Siz ‘aşırı yükleme’ anlamına gelen ‘peregrouzka’ yazmışsınız"  şeklinde karşılık verdi.

Bu sözün üzerine Clinton da kahkaha atmaya başladı ve ''Bunu bize yapmanıza  izin veremeyiz" dedi.

Lavrov'un hediyesini masasına koyacağını söylemesinin ardından, iki Dışişleri Bakanı birlikte düğmeye basarak kameralara poz verdi.
Amerikan Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Rusya ile ilişkileri yeniden kurmanın zaman alacağını söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile İsviçre'nin Cenevre kentinde çalışma yemeğinde bir araya geldikten sonra gazetecilere açıklama yapan Clinton, Rusya ile ilişkilerde daha fazla güven, öngörülebilirlik ve gelişmeye ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Clinton, Lavrov ile görüşmesinin sadece ikili ilişkiler açısından değil, dünya için önemli alanlarda da yeni bir başlangıç olduğunu kaydetti.

Görüşmede, nükleer silahlar ve nükleer güvenliğin en önemli konu olduğunu vurgulayan Clinton, Lavrov ile beraber çalışarak ilerleme kaydedecekleri ve önemli olduğuna inandıkları birçok özel konu üzerinde durduklarını ifade etti.

Dünyadaki önemli sorunlar nedeniyle boşa geçirecek zamanın olmadığını bildiren Clinton, söylediklerini eyleme geçirmek için acilen çalışmalara başlayacaklarını kaydetti.

'START' YERİNE YENİ ANLAŞMA
Clinton, Rusya ile bu yılın sonunda süresi sona erecek Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması'nın (START) yerine geçecek yeni bir stratejik silah anlaşması imzalamayı amaçladıklarını belirterek, bunun hükümetinin en yüksek önceliği olduğunu söyledi.

Amerikan Dışişleri Bakanı, İran'a karşı tek taraflı ve çok uluslu yaptırımların devam etmesi gerektiğini de ifade etti.

RUS BAKAN LAVROV
Lavrov da Rusya ile ABD'nin uluslararası öncelikler konusunda büyük oranda aynı görüşte olduklarını bildirdi.

Rusya ile ABD'nin anlaşmazlık alanlarında ortaklar olarak açık ve dürüst çalışma konusunda anlaşmaya vardığını kaydeden Lavrov, Moskova'nın Washington ile ABD'nin sponsorluğunda Afganistan için yapılacak konferansa hazırlanma konusunda işbirliğine gideceğini vurguladı.

Lavrov, Rusya ve ABD'nin yakın zamanda İran ile Kuzey Kore konularında anlaşmaya varmak için çaba sarf edeceklerini bildirdi.

Rusya'nın, ABD ile ekonomik ilişkileri yeni seviyelere getirmeyi umduğunu da kaydeden Lavrov, iki ülke arasında bu konudaki ilişkilerin yeni bir seviyeye gelmesi için ortak çıkar bulunduğunu belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...