ABD Kongre binasında verilen alarm kaldırıldı (Joe Biden'ın yemin töreni provası yarım kaldı)

ABD Kongre binasında verilen 'dış güvenlik tehdidi' alarmı kaldırıldı. ABD polisi konuya ilişkin yaptığı açıklamada yerleşke yakınlarında bulunan bölgede bir evsizin çadırının yanması üzerine dumanlar yükseldiğini ve tören provasına katılanlar için herhangi bir tehlike bulunmadığını duyurdu.

ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 18.01.2021 - 19:05 | Son Güncelleme : 18.01.2021 - 20:05

ABD Kongre binasında verilen alarm kaldırıldı (Joe Biden'ın yemin töreni provası yarım kaldı)

ABD'de, yakınlarında çıkan yangının ardından giriş çıkışlara kapatılan Kongre yerleşkesinde durum normale döndü.

Joe Biden'ın 20 Ocak Çarşamba günkü yemin töreni için olağanüstü güvenlik önlemlerinin alındığı Washington'da, Kongre binası yakınlarında çıkan yangın paniğe yol açtı.

Kongre yakınlarında dumanların yükselmeye başlamasının ardından yerleşkeye giriş çıkışlar durduruldu.

Biden'ın yemin töreni için yapılan provalar da yarıda kesildi.

Dumanların, Kongre yerleşkesi yakınlarında evsizlerin kaldığı bir alanda çadırların tutuşmasıyla çıkan yangından dolayı olduğunun anlaşılması üzerine durum normale döndü.

ABD Kongresi'nde 6 Ocak'ta yaşanan baskında 1'i polis 5 kişi hayatını kaybetmiş, onlarca kişi de yaralanmıştı. FBI'ın devam eden soruşturma sürecinde en az 160 kişiye karşı dava açıldığı bildirilmişti.

Demokratların "isyana teşvik"le suçladığı ABD Başkanı Donald Trump'a yönelik azil maddesi, Temsilciler Meclisindeki oylamada kabul edilmişti. Trump'ın Kongre olayları kapsamında suçlu olup olmadığına Senatoda yapılacak oylamada karar verilecek.

ABD'de iktidar değişimi, güvenlik riskleri açısından en kritik süreç olarak değerlendiriliyor. 

ABD'de seçim sürecindeki gerginlikler ve 6 Ocak'ta Kongre'de yaşanan şiddet olaylarının gölgesinde gerçekleşecek Başkanlık Yemin Töreni için başkent Washington'da ve Savunma Bakanlığında (Pentagon) son yıllarda benzeri görülmemiş güvenlik önemleri alındı. (HABERE GİT)

ABD KONGRESİ'Nİ BASAN 'BOYNUZLU ADAM' 

Sayfa Yükleniyor...