ABD Mübarek'in üstünü çizdi!

Obama özel temsilcisini Mısır'a gönderdi ve Mübarek'ten eylül ayındaki seçimlerde aday olmayacağını duyurması istendi; tüm dünyanın beklediği açıklama da Mübarek'ten geldi: Aday olmayacağım.

01.02.2011 - 21:21

ABD Mübarek'in üstünü çizdi!

Halk isyanının yaşandığı Mısır'daki krizde ABD devreye girdi.


Obama, yaklaşık bir haftadır süren gösterilere hükümet değişikliğiyle karşılık veren ancak sokağın tansiyonunu düşürmeyi başaramayan Hüsnü Mübarek'le görüşmesi için özel temsilcisini Mısır'a gönderdi.

Bu gelişmenin ardından ABD cephesinden de art arda haberler geldi: Özel temsilci Wisner, eylülde seçimlere aday olmaması yönündeki Obama'nın mesajını Mübarek'e iletti... ABD, Mübarek'ten seçimlerde tekrar aday olmayacağını halk önünde açıklamasını bekliyor...

ABD Başkanı Barack Obama, özel temsilcisi aracılığıyla, istifa etmesi istenen Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'e, ''iktidarın sistemli bir şekilde değişimine hazırlanılması gerektiğiyle'' ilgili bir mesaj gönderdi.

ABD'li bir yetkilinin verdiği bilgiye göre, özel temsilci Frank Wisner, Mısır'da ''sistemli iktidar değişimi'' hakkındaki mesajı Mübarek'e iletti.

New York Times gazetesi de Wisner'in, eylülde seçimlere aday olmaması yönündeki Obama'nın mesajını Mübarek'e ilettiğini yazdı.

MÜBAREK: ADAY OLMAYACAĞIM

OBAMA KONUŞTU
ABD Başkanı Obama, Hüsnü Mübarek'in açıklamasından birkaç saat sonra basının karşısına geçti.

"Bu değişimin Mısr halkı için barışçıl ve özgürlüğün sembolü olmasını istiyoruz" diyen Obama şunları söyledi:

"Yaptığımız telefon konuşmasında değişim konusunu ele aldık. Sayın Mübarek de bir değişimin gerekli olduğunun altını çizdi... Mısır halkı da değişime ihtiyaç duyulduğunu tepkileriyle gösteriyor. Mısır'ı kimin yöneteceğine halk karar verecek... Bu değişim Mısır'daki farklı halkları da temsil etmeli. Halkın isteklerini, özlemlerini dile getiren bir hükümet olmalıdır ve ABD ortaklık elini Mısır'a uzatmaya devam edecek..."

İsyanın Haritası

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...