ABD sonrası Irak'ta ilk büyük saldırı

Irak'ın başkenti Bağdat'ta düzenlenen bombalı saldırıda şu ana kadar 69 kişi öldü, 200 kişi ise yaralandı.

Haberler 22.12.2011 - 09:41

ABD sonrası Irak'ta ilk büyük saldırı

Iraklı yetkililer, Şiilerin yoğun olarak yaşadığı Karada bölgesinde 10 ayrı patlamanın meydana geldiğini açıkladı. Irak Cumhurbaşkanı yardımcısı Tarık el Haşimi hakkında tutuklama kararı çıkarılmasının ardından bu ülkede Sünniler ile Şiiler arasında gerginlik yeniden artmaya başladı. Saldırıların yönetimdeki Şii ve Sünni gruplar arasında ortaya çıkan kriz sonrası gerçekleşmesi dikkat çekti.

MALİKİ'DEN UYARI
Irak Başbakanı Nuri el Maliki'den krizi daha da derinleştirebilecek bir açıklama geldi. Maliki, koalisyon hükümetinden desteklerini çekmeleri durumunda, Sünnilerin bir daha iktidarı paylaşamayacaklarını söyledi.

IRAK'TA SİYASİ KRİZ
Sünni Cumhurbaşkan Yardımcısı Tarık el Haşimi hakkında tutuklama kararı çıkmasından bu yana ülkede durum gergin. Haşimi'nin bazı korumalarının teröre karıştığı, Şii Başbakan Nuri el Maliki'ye suikast planladığı iddia ediliyor. Haşimi ise iddiaları reddediyor ve gelişmelerden Maliki'yi sorumlu tutuyor.

MALİKİ: CANİLER HAK ETTİKLERİ CEZAYI ALACAK
Irak Başbakanı Nuri El Maliki, Bağdat'taki patlamalarla ilgili olarak, sorumluların hak ettikleri cezadan kurtulamayacaklarını söyledi.

Maliki, ordu ve diğer güvenlik güçlerinden, halka zarar verecek olası saldırıları önlemek için alınan güvenlik önlemlerini arttırmalarını ve daha disiplinli olmalarını talep etti.

Maliki ayrıca, herkesin üzerine düşen sorumluluk gereği ülkenin içinden geçtiği zor dönemde birliğin korunması için güvenlik güçlerinin yanında durmaları ve şüpheli durumlarda güvenlik birimlerine bilgi vermeleri çağrısında bulundu.

SURİYE'DEN KINAMA
Suriye, Irak'ın başkenti Bağdat'taki saldırıları kınadı. Suriye Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Bağdat'ta düzenlenen terör saldırılarının en sert dille kınandığı" belirtildi.

Açıklamada, ölenlerin yakınlarına başsağlığı dilenerek, Irak'ta güvenlik ve istikrarın sağlanmasının umut edildiği ifade edildi.

Bağdat'ta düzenlenen bombalı saldırılarda 69 kişinin öldüğü, 200 kişinin yaralandığı açıklanmıştı.

Sayfa Yükleniyor...