ABD Sulukule'nin yıkılmasını kınadı

Amerika Birleşik Devletleri Kongresi'ndeki Helsinki Komisyonu, İstanbul Sulukule'deki yıkımı kınadı.

21.05.2009 - 09:48

ABD Sulukule'nin yıkılmasını kınadı

Amerika Birleşik Devletleri Kongresi'ndeki Helsinki Komisyonu'nun eşbaşkanı Senatör Ben Cardin, Sulukule'nin buldozerlerle yıkılmasının, Romanlara saygısızlık olduğunu ve İstanbul'un tarihinin bir bölümünü sildiğini söyledi.

Amerikan Kongresi'ndeki Helsinki Komisyonu'nun eşbaşkanları Senatör Ben Cardin ve milletvekili Alcee Hastings, Sulukule'nin buldozerlerle yıkılması üzerine yazılı açıklamalar yayınladı.

İki eşbaşkan, Sulukule'nin 1054 yılından bu yana İstanbul'daki Romanlar için ev niteliğini taşıdığını kaydetti.

Senatör Cardin, "Sulukule'nin bu hafta yıkılması, Roman halkına olan saygısızlığı gösteriyor ve maalesef İstanbul'un tarihinin, yüzyıllardır süren bir parçasını siliyor" dedi.

Cardin, Türk hükümetinden, yerlerinden olan Roman ailelerinin zararını yeterli ölçüde tazmin etmesini ve mahallelerini kaybeden Romanlara alternatif iskan imkanı sağlamasını istedi.

Senatör Cardin ve milletvekili Hastings, Avrupa'nın ağıt üyesi bütün ülkelerinden, 1999'da İstanbul'da AGİT zirvesinde imzaladıkları hükümlere bağlı kalmalarını talep etti.

Amerikan Kongresi'ndeki Helsinki Komisyonu, Sulukule'de yıkımın başladığı 2006'dan bu yana bu durumu önlemeye çalışıyordu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...