ABD top mermilerinin sahibini bilmiyor

ABD'li komutan Hertling, Suriye'den Türkiye'ye düşen top mermilerinin kimin tarafından atıldığının net olmadığını söyledi.

Anadolu Ajansı 26.10.2012 - 23:34

ABD top mermilerinin sahibini bilmiyor

Suriye'deki iç savaş nedeniyle Kopan Türkiye - Suriye ilişkilerini farklı bir boyuta taşıyan top mermileriyle ilgili, ABD'li komutandan bir değerlendirme geldi.

Bir üniversitedeki konferansta konuşan ABD'nin Avrupa Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Mark Hertling, Suriye sınırından Türkiye'ye düşen top mermilerinden söz etti.

Hertling, Akçakale'de 5 kişinin ölmüne neden olan ve arkası kesilmeyen top mermilerinin kimden geldiğine yönelik kafa karışıklığı bulunduğunu söyledi.

Hertling şunları söyledi:
''Bu mermilerin Suriye güçlerinden mi Türkiye'yi işin içine daha fazla dahil etmek için muhalif gruplardan mı yoksa Suriye'deki PKK'dan mı geldiği noktasında kafa karışıklığı bulunuyor."

Hertling, ''NATO ülkelerinden hiçbir askerin müdahil olmak istemediği, artan derecede karmaşık bir ortam söz konusu. Biz dahil olacak mıyız bilmiyorum. Türiye ile bazı istihbaratları paylaşıyoruz ve herhangi bir ihtimal planı oluşturmadan, tüm tedbirli askerlerin yaptığı gibi, bizden nelerin istenebileceğine bakıyoruz'' dedi.

Türkiye'nin barınma ve beslenme başta olmak üzere birçok konuda sığınmacılar için 100 milyonlarca Dolar veya Euro harcadığını ifade eden Hertling, gelecek aylarda soğuk hava nedeniyle Suriyelilere yönelik insani yardım ihtiyacının önemli düzeyde artacağına dikkati çekti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...