Amiral Mike Mullen, "Pakistan istihbarat örgütünün Afganistan'da Celaleddin Hakkani öncülüğündeki militan grupla uzun süreden beri devam edem eden bir ilişkisi olduğunu" iddia etti.

ABD Genelkurmay Başkanı, Pakistanlı yetkililerle görüşmek üzere yaptığı ziyarette ülke basınına konuyla ilgili demeçler verdi. Mullen yaptığı açıklamada, "ISI'nın uzun süredir Hakkani grubuyla ilişkisi olduğu biliniyor. Hakkani, Amerika'lıları ve müttefiklerini öldüren savaşçıları destekliyor, mali kaynak veriyor ve eğitiyor. Bunu önlemek için elimden geleni yapmak benim için kutsal bir görev" diye konuştu.

Pakistanlı yetkililer ise ABD Genelkurmay Başkanı’nın iddialarını reddederek adı geçen Hakkani grubu ile Pakistan istihbaratının hiçbir bağlantısı olmadığını söylediler.

İKİ ÜLKE ARASINDA GERGİN DÖNEM
Pakistan’da ABD ordusuna bağlı insansız hava uçakları tarafından düzenlenen füze saldırıları ülke halkının ABD karşıtı eylemler yapmasına neden olmuş Pakistan'lı yetkililer ise ABD’nin ülke topraklarındaki müdahalesine son vermesi istemişti.

Bir CIA yetkilisinin Pakistan’da iki kişiyi öldürmesinin ardından tutuklanması ABD ve Pakistan arasındaki ilişkilerde gerginliğe neden olmuştu. ABD Genelkurmay Başkanı’nın son iddiaları ise iki ülke arasındaki ilişkileri daha da bozacağa benziyor.