NTV

ABD yardıma başladı

NTV Haber

Dünya

ABD'nin, Irak'ta ilerleyişine devam eden IŞİD'den kaçanlar için havadan insani yardıma başladığı açıklandı. ABD uçaklarının IŞİD mevzilerini bombaladığı iddiası ise Pentagon sözcüsü tarafından yalanlandı.

Kuzey Irak'ta Irak Şam İslam Devleti Örgütü (IŞİD) Mahmur kasabasını ele geçirdi.

Türkiye'den giden 12 bin sığınmacının bulunduğu Mahmur Kampı gelişme üzerine tamamen boşaltıldı.

Örgütün bu ilerleyişi nedeniyle binlerce Hristiyanın evlerini terkedip yollara düştüğü belirtildi.

IŞİD tehdidinden kaçanlar için ABD devreye girdi. Amerikan medyasında yer alan 'ABD Irak'a havadan insani yardıma başladığı' iddiası Pentagon tarafından doğrulandı.

Pentagon, Sincar Dağı'na havadan yardım malzemesi göndermeye başlandığını duyurdu.

Yardım operasyonuna 3 nakliye uçağının katıldığı gelen bilgiler arasında.

BOMBARDIMAN İDDİASINA YALANLAMA
Öte yandan Erbil'den yayın yapan bir Kürt televizyonu, Amerikan uçaklarının Kuzey Irak'taki IŞİD mevzilerini bombaladığını iddia etti. Ancak bu iddia, ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby tarafından yalanlandı.

Kirby, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, ABD'nin Irak'a hava saldırıları düzenlediğine dair basında çıkan haberlerin "tümüyle yanlış" olduğunu ve bu tür bir eylemde bulunulmadığını kaydetti.

'MÜDAHALE OLACAK' İDDİASI
ABD medyasında yer alan başka bir haberde ise; Savunma Bakanlığı yetkilileri, Obama yönetiminin, IŞİD öncülüğündeki silahlı grupların saldırılarına maruz kalan Hristiyanların korunması için hava saldırısı düzenlemeyi planladığını bildirdi.

İsimlerinin gizli kalması koşuluyla medyaya bilgi aktaran yetkililer, Başkan Obama'nın bugün Beyaz Saray'da ulusal güvenlik ekibiyle bir araya geldiğini ve havadan insani yardımların bırakılmasının yanı sıra IŞİD'e yönelik hava saldırısına kadar birçok opsiyonu değerlendiğini kaydetti.

SÖZCÜ YORUM YAPMADI
İddialar, günlük basın brifinginde, Beyaz Saray Sözcüzü Josh Earnest'e soruldu. Yorum yapmaktan kaçınan Earenst, "Ben bu konuda neyin neyip yapılmayacağına karar verecek pozisyonda değilim" dedi ve Obama'nın, Amerikan askerlerinin savaşmak için yeniden Irak'a girmeyeceği ifadelerini hatırlattı.

Earnest, "ABD'nin herhangi askeri bir operasyonu, Irak'ın problemlerine çözüm olmaz. Bu sorunları onlar için çözemeyiz. Bu problemler sadece Irak'ın siyasi çözümleriyle giderilebilir" dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf da günlük basın brifinginde, Irak'taki insani krize yönelik ABD'nin atacağı adımın kısa süre içinde görüleceğini kaydetti.

BMGK ACİL TOPLANDI
Öte yandan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Fransa'nın çağrısıyla acil olarak toplandı. Durum değerlendirmesinin yapıldığı toplantıdan herhangi bir karar çıkmadı. Yapılan açıklamada mevcut durumdan etkilenen Irak halkına yardım için uluslararası toplum yardıma çağrıldı.