ABD’de kasırga: 89 ölü

24 kişinin ölümüne neden olan kasırga nedeniyle Missouri eyaletinde olağanüstü hal ilan edildi.

23.05.2011 - 10:57

ABD’de kasırga: 89 ölü

Missouri eyaletinde etkili olan kasırga yüzünden eyaletin güneybatısındaki Joplin kentinde az 89 kişinin öldüğü bildirildi. Yetkililer kentin yüzde 25 ila 30’unun tamamen yıkıldığını duyurdu.

Bağımsız çalışan foto muhabiri John Miller, Home Depot, Walmart gibi büyük mağazaların, benzin istasyonları ve binaların yıkıldığını belirtti ve ''Hom Depot binasının bir kısmı bir aracın üstüne devrildi,itfaiyecilerle kurtarma görevlilerinin bu aracın içinde küçük bir kızı çıkardıklarını gördüm'' dedi.

Görgü tanıkları, Walmart alışveriş merkezinde yüzlerce kişinin mahsur kalmış olabileceğini, bölgeye ambülanslar sevkedildiğini söyledi. Halk, bir çok yerde hayatta kalanlara ulaşmak için elleriyle enkazı temizlemeye çalışıyor.

Kasırga sırasında kent hastanesi de ağır hasar gördüğünden, hastalar ve çalışanlar tahliye edildi.

Pencerelerin havaya uçtuğu kent hastanesinden 70 kilometre uzaklıkta bir evin bahçesine tıbbi malzemelerin düştüğü belirtiliyor.

Missouri Valisi Jay Nixon olağanüstü hal ilan etti ve yardım çağrısında bulundu.

ABD Başkanı Barack Obama, mesaj yayımlayarak ''içten taziyelerini'' sundu, yerel yetkililer de Joplin kentini vuran kasırga yüzünden ağır maddi hasar meydana geldiğini aktardı.

ABD'de Mayıs başından bu yana kasırgalar yüzünden 354 kişi hayatını kaybetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...