ABD'den Kuzey Kore açıklaması: Hazırız

ABD'nin, Kore Yarımadası'ndaki tansiyonu düşürmek için Kuzey Kore ile her konuda ön koşulsuz görüşmeye hazır olduğu bildirildi.

ABD'den Kuzey Kore açıklaması: Hazırız

Yonhap'a açıklamalarda bulunan  Dışişleri Bakanlığından bir sözcü, diplomasinin "ileriye dönük tek geçerli yol" olduğunu vurgulayarak "ön koşulsuzluk" ilkesi çerçevesinde kurulacak diyaloğu memnuniyetle karşılayacaklarını kaydetti.

İsmi açıklanmayan ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, teklif edilen diyaloğun, bölgedeki güvenlik durumunu ele almak için tarafların atabileceği adımları tartışmayı kapsayabileceği anlamına geldiğini ifade etti.

SULLİVAN: İLE "ÖN KOŞULSUZ" GÖRÜŞMEYE HAZIRIZ

CBS News televizyondaki "Face the Nation" adlı programa katılan Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, ABD'nin ile nükleer programları hakkında “ön koşulsuz görüşmeye” hazır olduğunu belirtmişti.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un kız kardeşi Kim Yo-jong da ABD'nin diyalog teklifini "kandırmaca" ve "ülkesinin gelişmesini engellemeyi amaçlayan girişimi" olarak nitelendirerek bu "ön koşulsuz iletişim çağrısını" geri çevirmişti.

KİM, FÜZE DENEMESİNİN ARDINDAN TOPLANAN BMGK'Yİ KINAMIŞTI

Kim, balistik füze denemesinin ardından acil oturum düzenleyen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyini (BMGK) kınamıştı.

Kuzey Kore'nin füze fırlatmasının ardından acil oturum düzenleyen BMGK'den "büyük hoşnutsuzluk" duyduğunu belirten Kim, füze denemesini "meşru müdafaa" olarak nitelemişti.

Kim ayrıca ABD'nin "düşmanca politikasına" yanıt vermenin Kuzey Kore'nin hakkı olduğunu vurgulamıştı.

Sayfa Yükleniyor...