ABD'den 'medyaya baskı ve 1 Kasım' açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, hükümete yönelik eleştirileri yüzünden artan soruşturmalardan ve bazı medya gruplarına yönelik terör propagandası iddialarından son derece endişe duyulduğunu söyledi.

Haberler - DHA 09.10.2015 - 06:34

ABD'den 'medyaya baskı ve 1 Kasım' açıklaması

ABD'den, Türkiye'de 1 Kasım'da yapılacak seçimlerle ilgili açıklama geldi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Türkiye'de özgür, adil ve güvenilir bir seçim beklediklerini söyledi.

Medya kuruluşlarına yönelik baskı ve seçimlerle ilgili yöneltilen bir soru üzerine Kirby, başkent Washington'da düzenlediği basın toplantısında, "Özellikle bazı medya kuruluşlarına getirilen yasaklama haberlerini gördük. Daha önce de söylemiş olduğumuz gibi, hükümete yönelik eleştirileri yüzünden, medyaya getirilen ve giderek artan soruşturmalardan, bazı medya gruplarına yönelik terör  propagandası iddialarından son derece endişe duyuyoruz. Ayrıca, ifade özgürlüğünü kısıtlamak için yargının saldırganca kullanılmasından  kaygı duyuyoruz" dedi.

Türkiye'ye, basın özgürlüğüne saygı duyması çağrısını yineleyen Kırby, "Yetkilileri, Türkiye anayasasınca da güvence altına alınmış olan  basın özgürlüğüne saygı duymaya çağırıyoruz. Türkiye'de elbetteki özgür, adil, güvenilir bir seçim görmek istiyoruz. Kendi geleceklerini  biçimlendirmek isteyen herkesin sesinin duyulmasını istiyoruz. Bu bizim için önemli. Daha da önemlisi bu Türk halkı için çok önemli" diye
konuştu.

Sayfa Yükleniyor...