ABD'den mültecilere 25 milyon dolar yardım

ABD, Suriye'deki şiddet olaylarından kaçarak bölge ülkelerine sığınan mültecilere 25 milyon dolar insani yardımda bulunduğunu açıkladı. ABD, Türkiye'nin sığınmacılara yardımını da takdirle karşıladığını belirtti.

18.04.2012 - 09:56

ABD'den mültecilere 25 milyon dolar yardım

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mark Toner, "Türk hükümetinin, Kızılay vasıtasıyla sağladığı insani yardımlar uluslararası standartların üzerinde ve biz, Türk hükümetinin liderliğini ve insani yardımlarını takdir ediyoruz" dedi.

Günlük basın toplantısında Suriye halkına yapılan insani yardımlar hakkında bilgi veren Mark Toner, ABD'nin bölgedeki uluslararası ve sivil insani yardım partnerleri yoluyla Suriye halkına destek için yaklaşık 25 milyon dolar insani yardım sağladığını söyledi. Toner, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'ne de (UNHCR) bu fonlardan 8.5 milyon dolar ulaştığını açıkladı.

'5 BİN ÇATIR GÖNDERDİK'
Toner 15 Nisan 2012 itibariyle Türkiye'de, geçtiğimiz sonbaharda Van'da yaşanan deprem ve Suriye'den gelenlerin durumlarına yanıt verilebilmesi için UNHCR'nin 34 bin battaniye, 10 bin yatak ve 5 bin 100 aile çadırı sağladığını bildirdi.

UNHCR'nin kamplara düzenli girişinin bulunduğunu ifade eden Toner, Türk hükümetinin de UNHCR'yi, kamp düzenleri, ülkeye gönüllü olarak geri dönüşler ve kayıt işlemleri de dahil olmak üzere koruma konularında teknik yardım sağlaması için davet ettiğini hatırlattı.

TÜRKİYE'YE 150 MİLYON DOLAR FATURA
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, Suriye'den Türkiye'ye sığınan mülteci sayısının 25 bini geçtiğini belirterek, bunun maliyetinin 150 milyon doları bulduğunu söylemişti.

MUALLİM RUSYA'DAN SONRA ÇİN'DE
Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Rusya'dan sonra temaslarda bulunmak üzere Çin'e gitti. Muallim, Çin Dışişleri Bakanı Yang Cieçi ile görüştü.

Çin'in Muallim'in ziyaretine büyük önem verdiğini belirten Dışişleri Bakanı Cieçi, "Geniş ve kapsamlı bir şekilde Suriye'nin son durumu hakkında görüş alışverişinde bulunacağız" dedi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Liu Veymin de, Çin'in "Suriye konusunda tarafsız ve objektif bir tutumu olduğunu" ifade etti.

Çin'in Suriye hükümeti ve muhaliflerle diyalog içinde olduğunu belirten Liu, Çin'in Suriye meselesinde müzakereler yoluyla uzlaşmayı gerçekleştirmek için aktif bir çaba içerisinde olduğunu da yineledi.

BM'NİN 6 GÖZLEMCİSİ ŞAM'DA
BM ve Arap Birliği Suriye Özel temsilcisi Kofi Annan'ın sözcüsü Ahmed Fevzi, 31 kişiden oluşan BM gözlemci heyetinden 6'sının Şam'a ulaştığını açıkladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...