NTV

ABD'den "Rusya İdlib'i vurur" uyarısı

NTV Haber

Dünya

ABD, El Kaide bağlantılı Tahrir eş Şam'ın İdlib'de hakimiyet kurması halinde bunun ağır sonuçları olabileceği konusunda uyardı. ABD, Rusya'yı İdlib'i bombalamaması konusunda ikna etmenin zor olacağı uyarısında bulundu.

İlişkili Haberler

Suriye'de tamamı silahli muhaliflerin kontrolünde olan tek kent İdlib geçtiğimiz hafta El Kaide bağlantılı Tahrir eş Şam örgütünün eline geçti. İdlib'in Türkiye sınırındaki bölümü de Tahrir eş Şam'ın kontrolünde. İdlib'in güneyinde ise Ahrar üş Şam faaliyet gösteriyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Suriye politikasından sorumlu üst düzey yetkilisi Michael Ratley, bakanlığın internet sitesinden yaptığı yazılı açıklamada, El Kaide bağlantılı Tahrir eş Şam'ın İdlib'de gücünü artırmasının Suriye'nin kuzeyini büyük bir tehlikeye soktuğunu yazdı.

ABD'li yetkili Ratley, Suriye'nin kuzeyinin Şam yönetimi ve Rusya'nın bombardımanı altında büyük trajedilerden birine tanıklık ettiğini hatırlattı.

"Nusra Cephesi'nin İdlib'de hakimiyet kurması halinde ABD, uluslararası tarafları gerekli askeri tedbirleri almaması konusunda ikna etmekte güçlük çekebilir" ifadesini kullandı.

İdlib'de iki milyondan fazla kişi yaşıyor. Bölgenin Rusya ve Suriye'nin hedefi olması halinde Halep'teki ya da Musul'daki gibi büyük bir insanlık dramı yaşanmasından endişe ediliyor.

ETİKETLER