ABD'den Suudi Arabistan'ın "kara harekatı" önerisine destek

Suudi Arabistan, IŞİD'le mücadele için Suriye'ye kara harekatı yapmaya hazır olduğunu açıkladı. ABD, Suudi Arabistan'ın açıklamasını memnuniyetle karşıladığını belirtirken, NATO Rusya'nın Suriye barış görüşmelerini baltaladığını duyurdu.

ntv.com.tr 05.02.2016 - 11:15 | Son Güncelleme : 05.02.2016 - 11:22

ABD'den Suudi Arabistan'ın "kara harekatı" önerisine destek

Suudi Arabistan'ın Yemen'deki hava operasyonlarını yürüten Savunma Bakanı Müsteşarı Tuğgeneral Ahmed Asiri, IŞİD'le mücadele için ülkesinin Suriye'ye asker göndermeye hazır olduğunu söyledi.

Suudi Tuğgeneral Asiri'nin bu açıklamasına ABD'den ilk tepki geldi. ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Suudi Arabistan’ın terör örgütü IŞİD’e karşı uluslararası koalisyona kara kuvvetleriyle katılma fikrini memnuniyetle karşıladığını söyledi. ABD Savunma Bakanı Carter konuyu gelecek hafta Brüksel'de Suudi yetkililerle ele alacağını belirtti.

"25 ÜLKEYLE BU KATKIYI GÖRÜŞECEĞİM"

Nevada’da askeri hava üssünde katıldığı programda açıklama yapan ABD Savunma Bakanı Carter, “Gelecek hafta Brüksel’de Suudi Arabistan ve diğer 25 ülkeyle bu tür katkıyı görüşmeyi umuyorum” dedi.

IŞİD’e karşı yürütülen kampanyayı hızlandırma isteği gösteren ABD’nin yanı sıra Suudi Arabistan yönetiminin de örgüte yönelik savaşta daha fazlasını yapma istekliliğini yansıttığını belirten ABD Savunma Bakanı Carter, koalisyonun diğer üyelerinin de aynı anda çabalarını artırması durumunda daha iyi iş çıkaracaklarını ve böylelikle örgütü yenilgiye uğratmanın kolaylaşacağını dile getirdi.

ABD Savunma Bakanı sözlerini şöyle sürdürdü: “Dolayısıyla bu tür haberler çok memnuniyet verici. Suudi Arabistan savunma bakanı ile gelecek hafta bunu ve yapabilecekleri diğer tür katkıları görüşmeyi sabırsızlıkla bekliyorum.”

Ashton Carter, Brüksel’de gelecek hafta yapılacak savunma bakanları toplantısının IŞİD’e karşı verilen mücadeleyi daha geniş tabanlı hızlandırmaya yardımcı olması için planlandığını belirtti.

NATO'DAN RUSYA'YA: BARIŞ GÖRÜŞMELERİNİ BALTALIYOR

Cenevre'deki Suriye görüşmelerinin ertelenmesiyle ilgili bir açıklama da NATO'dan geldi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Rusya'nın Suriye'deki operasyonlarına devam etmesinin barış görüşmelerini baltaladığını söyledi.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, "Rusya'nın büyük ölçüde muhalifleri hedef alan hava saldırıları, Suriye barış görüşmelerini baltalıyor" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...