AB ülkelerinin devlet ve hükümet başkanları, iki günlük zirve için Brüksel'de toplandı. AB'nin geleceği, Brexit, göç, ekonomi, güvenlik ve Batı Balkanlar konularının görüşüleceği zirvede, gündemi AB Konseyi Başkanlığı seçimi belirliyor

TUSK TARTIŞMASI

Görev süresi 31 Mayıs'ta sona erecek mevcut Başkan Donald Tusk'un yeniden seçilmesine ülkesi Polonya'nın karşı çıkması ile başlayan tartışmalar, zirvede de devam ediyor. Polonya Başbakanı Beata Szydlo, dün liderlere gönderdiği mektupta, rakip partinden eski Başbakan Tusk'u, "iç siyasete karışmakla" suçlarken, sabah saatlerinde konuşan Polonya Dışişleri Bakanı Witold Waszczykowski de seçimi engellemek için "her şeyi" yapacaklarını söyledi.

"BİZİM MUTABAKATIMIZ OLMADAN OLMAZ"

Polonya Başbakanı Szydlo, zirvenin yapıldığı AB Konseyi binasına girişte yaptığı açıklamada ise onayları olmadan bir Polonyalının AB Konseyi Başkanı seçilmesine izin vermeyeceklerini belirterek, "Tüm fikirlere saygı gösterilmeli. Polonya'nın görüşlerine karşı gelenler Avrupa'yı bölüyor. AB'nin temeli olan prensipleri savunacağız. Bizim mutabakatımız olmadan olmaz." dedi.

Tusk'un yerine Avrupa Parlamentosu (AP) üyesi Jacek Saryusz-Wolski'yi aday gösteren Polonya, tüm çıkışına rağmen liderlerden gerekli desteği alabilmiş değil.

"BİR ÜLKE TEK BAŞINA BİR KARARI BLOKE EDEMEZ"

AB Dönem Başkanı Malta'nın Başbakanı Joseph Muscat zirve öncesi açıklamasında, Tusk'un görev süresinin 2 yıl daha uzatılması için büyük bir destek olduğunu ifade ederek, "Bir ülke tek başına bir kararı bloke edemez. Prosedürler konusunda çok net kurallar var." diye konuştu. AB'nin en önemli ülkelerinden Almanya'nın Başbakanı Angela Merkel de Tusk'un yeniden seçilmesini destekleyeceklerini söyledi.

"TUSK'UN YENİDEN SEÇİLMESİ İÇİN HER TÜRLÜ SEBEP VAR"

AB'nin diğer güçlü ülkesi Fransa'nın Cumhurbaşkanı Francois Hollande da Tusk'un yeniden seçilmesini desteklediklerini belirterek, "Diğerlerinin desteklediği bir çözüme, bir ülkenin nasıl kaşı çıkabileceğini anlamıyorum. Birçok baskı ile karşı karşıya olan Avrupa'nın güçlü durması gerekiyor. Donald Tusk'un yeniden seçilmesi için her türlü sebep var." ifadesini kullandı.

TUSK-POLONYA KAVGASI

25 Ekim 2015'te yapılan Polonya seçimlerinde, iktidara muhafazakar Adalet ve Hukuk Partisi (PiS) gelmişti. Tusk ise merkez sağ partisi Vatandaşlar Platformu (PO) üyesi olarak, 2007-2014 yılları arasında başbakan olarak görev yapmıştı.

Yeni Polonya yönetimi, Tusk'u, AB Komisyonu'nun da karşı çıktığı bazı düzenlemeler konusunda taraf tutmakla suçluyor. AB Komisyonu, Anayasa Mahkemesinin yargılama usullerinde yapılan değişikliğin hukukun üstünlüğü ilkesine aykırı olduğu iddiasıyla Polonya hakkında soruşturma başlatmıştı.