AB'den doğalgaz boru hattı desteğine onay

AB Komisyonu, Yunanistan ve Bulgaristan arasında inşa edilecek doğalgaz boru hattına sağlanacak kamu desteklerini onayladı. Hat toplamda 240 milyon euroya mal olacak.

Anadolu Ajansı 09.11.2018 - 09:41

avrupa birliği yabancı dil260918.jpg

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Yunanistan ve Bulgaristan arasında inşa edilecek doğalgaz boru hattına kamu desteği sağlanmasına onay verdi.

AB Komisyonu, Yunanistan ve Bulgaristan arasında yapılacak doğalgaz boru hattı projesine sağlanacak kamu desteklerine onay verildiğini açıkladı.

Açıklamada, enerji arz güvenliğini ve iki ülke iş birliğini artıracak projenin, AB kamu destekleme kurallarıyla uyumlu bulunduğu bildirildi.

Proje ile Yunanistan'ın Gümülcine ve Bulgaristan'ın Eski Zağra şehirleri arasında toplam 182 kilometrelik doğalgaz boru hattı inşa edilecek. Toplam 240 milyon euroluk projenin, 2021 yılında faaliyete geçmesi ve yılda 3 milyar metreküp doğalgaz taşıma kapasitesine sahip olması planlanıyor.

Üye ülkelerin kamu desteklerini ne şekilde sağlayacaklarını belirleme yetkisi, AB Komisyonunun görev alanına giriyor. AB ülkeleri, kamu desteklerini, sadece rekabete zarar vermeyecek şekilde ve kamu yararına uygun durumlarda kullanabiliyor.

Sayfa Yükleniyor...