Muhafazakar yargıcın ölümü ABD'de siyasi tartışma başlattı

ABD Yüksek Mahkemesi yargıçlarından Antonin Scalia evinde ölü bulundu. Ani ölüm ABD'de siyasi bir tartışma başlattı. Obama, liberal bir üye atamak istiyor ancak Cumhuriyetçiler karşı çıkıyor.

ntv.com.tr 14.02.2016 - 17:14

Muhafazakar yargıcın ölümü ABD'de siyasi tartışma başlattı

ABD eski başkanlarından Ronald Reagan tarafından 1986’da Yüksek Mahkeme’ye atan Antonin Scalia 79 yaşında evinde ölü bulundu.

ABD Yüksek Mahkemesi Başkanı John Roberts, kendisinin ve diğer üyelerin Scalia'nın ölümünden derin üzüntü duyduğunu söyledi. İtalyan asıllı ve New York'un Queens bölgesinden olan Scalia'nın ölüm nedeni henüz açıklanmadı.

ABD Başkanı Barack Obama, ABD anayasal sisteminin ana yönlendiricisi konumundaki 9 kişiden biri olan ABD Yüksek Mahkemesi üyesi 79 yaşındaki Scalia’nın yerine kısa sürede yeni bir üyenin belirleneceğini açıkladı.

Cumhuriyetçi Parti ise Yüksek Mahkeme’ye yeni bir üye atamak için kasım ayındaki seçimlerin beklenmesini savunuyor. Cumhuriyetçiler, muhafazakar kimliğiyle bilinen Antonin Scalia’dan boşalan koltuğa liberal bir ismin geçmesine karşı çıkıyor.

Başkan Obama ise, Yüksek Mahkeme'yi muhafazakarların etkisinden kurtarmak için seçimlerden önce atama yapmak istiyor.

ÜSTÜNLÜK CUMHURİYETÇİLER'DE

Yüksek Mahkeme'nin 9 üyesinden 5 üye Cumhuriyetçi partili başkan ve 4 üye de Demokrat partili başkan tarafından seçilmişti.

Yüksek Mahkeme üyeleri, ABD Başkanı tarafından atanıyor ve ölünceye kadar görevde kalıyor. Üyeler emekliliğe karar vermediği sürece görevlerine devam ediyor.

Yüksek Mahkeme üyesi, Başkan tarafından aday gösterildikten sonra Senato'nun oy çokluğuyla seçiliyor. ABD Yüksek Mahkemesi'nin oy çokluğuyla verdiği kararlar herkesi bağlıyor.

Sayfa Yükleniyor...