ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi Jeffrey'den Afrin makalesi

ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi James Jeffrey "Chicago Tribune"de yayımlanan makalesinde Washington'ın Suriye'de birbiriyle savaşan iki müttefikini uzlaştırabileceğini yazdı. Jeffrey bunun üç adımda gerçekleştirilebileceğini savundu.

Haberler - NTV Haber 26.01.2018 - 12:43

ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi Jeffrey'den Afrin makalesi

Amerika Birleşik Devletleri'nin eski Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, ABD eski Dışişleri Bakanlığı kıdemli danışmanı David Pallock ile birlikte bir makale kaleme aldı.

Washington'ın Ankara ile PYD'yi yeniden uzlaştırması gerektiğini savunan makale Chicago Tribune'de yayımlandı.

Yazarlar, İran, Esad ve Rusya'nın Türkiye için PYD'den daha büyük bir tehdit olduğunu ileri sürdü.

"Karşılıklı tavizlerle sağlanacak bir uzlaşı hem Türklerin hem Kürtlerin hem de ABD'lilerin çıkarlarına hizmet edecektir" yorumu yapıldı.

Makalede bugünden bakıldığında Ankara-PYD işbirliğinin ütopik göründüğü belirtildi. Kuzey Irak örnek gösterildi.

Jeffrey ve Pallock, uzlaşının üç adımda sağlanabileceğini savundu.

PYD'nin PKK ile arasına mesafe koymasını sağlanması ilk adım olarak gösterildi.
İkinci adım ise Türkiye, Türkiye destekli Suriyeli muhalifler ve PYD arasında doğrudan diyalog kanallarının oluşturulması.

Makalede, "Kaynaklarımız bize tüm tarafların istemeyerek de olsa bu seçeneğe açık olduğunu söylüyor" denildi.

"Bahsettiğimiz aktörlerin tümü Esad yönetimine ve İran etkisine karşı çıkıyor. Kendi aralarında çatışmaktan kaçınmak, güvenliklerini karşılıklı olarak sağlamlaştırmak ve ABD ile diplomatik bağları korumak hepsinin çıkarına" yorumu yapıldı.

Yazarlara göre üçüncü adım ise Amerikan yönetiminin Kürtlerden gelebilecek ayrılıkçılık hareketine ve PKK ile PYD arasında olası işbirliğine aktif olarak karşı çıkacağına Ankara'yı inandırması.

ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi James Jeffrey ve David Pallock bunu zor ama acilen yerine getirilmesi gereken bir adım olarak niteledi.

ABD'nin bölgedeki askeri varlığının bu taahhüdü daha inandırıcı hale getirebileceği savunuldu. Türkiye ile PYD'nin uzun vadede resmi olmayan bir müttefiklik dahi inşa edebileceği ileri sürüldü.

Sayfa Yükleniyor...