ABD'nin insansız uçakları Libya'da

ABD, Afganistan'da da kullandığı füze taşıyan insansız uçakları Libya'ya gönderiyor.

ABD'nin insansız uçakları Libya'da

ABD Başkanı Barack Obama Libya'daki NATO operasyonlarında silahlı insansız uçakların kullanılmasına izin verdi. Afganistanda'ki operasyonlarda da kullanılan Predator tipi insansız uçaklar keşif görevlerinin yanısıra taşıdıkları füzelerle saldırı da düzenleyebiliyor.

ABD Savunma Bakanı Robert Gates düzenlediği basın toplantısında, pilotsuz uçakların, hava saldırılarının daha isabetli bir şekilde yapılmasını sağlayacağını söyledi. Robert Gates aldıkları kararın Libya'da yürütülen operasyonun başarısız gittiğinin kanıtı olmadığını belirtti. Gates, tam tersine bunun ülkesinin Libya'daki gelişmelere daha müdahil olacağını gösterdiğini vurguladı.

ABD Savunma Bakanı ayrıca ülkesinin eşsiz becerileri göz önünde bulundurulduğunda, silahlı insansız uçak kullanımının az bir katkı anlamına geldiğini söyledi.

DAHA FAZLA İNSAN ÖLECEK
İnsansız uçakların Libya'ya gönderilmesine ilk tepki Libya Dışişleri Bakan Yardımcısı Halid Kaim'den geldi. BBC'ye açıklama yapan Kaim, "İnsansız uçaklar daha fazla sivili öldürecek ve bu çok üzücü" dedi.Halid Kaim ayrıca ülkesine daha fazla hava saldırısı düzenlenmesinin, Amerika ve NATO'nun Libya'da demokrasiyi desteklemeye çalıştıkları iddialarını zayıflatacağını söyledi.

'İSYANCILAR SINIRI ELE GEÇİRDİ'
Öte yandan Libyalı isyancıların, Kaddafi güçleriyle giriştikleri bir çatışma sonrası ülkenin batısında Tunus'un Duheyba kasabası yakınındaki bir sınır kapısının denetimini ele geçirdikleri bildiriliyor. Görgü tanıkları, isyancıların saldırısı sonrası aralarında bazı yetkililerin de bulunduğu binlerce askerin silahlarını bırakıp Tunus'a kaçtıklarını söylüyor.

Bölgede günlerdir süren yoğun çatışmalar sonrası isyancıların bir süredir ilk kez ilerleme sağladıkları belirtiliyor.

Ülkenin batısında isyancıların kontrolündeki Misrata kenti ise Kaddafi güçlerinin kuşatması altında. Daha fazla yaralı Libyalıyı ve göçmen işçiyi Misrata'dan tahliye etmeye yönelik çabalar sürüyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...