ABD'nin özel kara birlikleri Suriye'de

ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri, özel harekât kuvvetlerinin ilk kez Suriye'ye girerek IŞİD'e karşı savaşta PYD'ye yardım ettiğini açıkladı.

Haberler - NTV Haber 17.09.2015 - 07:52

ABD'nin özel kara birlikleri Suriye'de

Amerikan Merkez Kuvvetler Komutanı Lloyd Austin, Amerikan komando timlerinin, Suriye'nin kuzeyinde bulunduklarını ve YPG - Peşmerge grubuyla ortak hareket ettiklerini söyledi.

General Austin, Kuzey Suriye'de güvenli bölge ya da uçuşa kapalı bölge önermezken, bölgeyi kara gücüyle korumak gerektiğini vurguladı

Lloyd Austin, Senato Silahlı Kuvvetler Komisyonu’ndaki brifing sırasında konuştu.

Austin, Amerikan askerinin Kuzey Suriye'ye girdiğini ve IŞİD'e karşı çatışma bölgesinde olduğunu açıklamış oldu. Ancak Amerikalı general, YPG ile işbirliğinin ayrıntılarını vermedi.

İlerleyen saatlerde bir televizyon kanalına bilgi veren Pentagon kaynakları,  komando statüsünde olan Amerikan özel kuvvet timlerinin YPG'ye danışmanlık ve destek katkısı verdiğini söylediler. 

Aynı yetkililere göre, Amerikan askerleri YPG’ye komuta kontrol ve taktik operasyonlarda temel destek sağlıyor ancak IŞİD’e karşı çatışmaya girmiyor. Bu kaynaklara göre, Amerikan askerleri çatışma alanından uzakta.

Sayfa Yükleniyor...