Abdullah Öcalan Fransa'da gözaltında

Paris, Bardeaux ve Strasburg'taki PKK operasyonunda aralarında Abdullah Öcalan adlı bir kişinin de bulunduğu 8 kişi gözaltına alındı.

Haberler 05.06.2009 - 11:06

Fransa'da yaşayan Kürt kökenli vatandaşların son dönemlerde PKK üyelerine yönelik artan şikayet ve ihbarları sonrasında harekete geçen Fransız polisi, başkent Paris, Bordeaux ve Strasburg kentlerinde eş zamanlı seri operasyonlar düzenlendi.

Operasyonda Adil D, 'Hebat' kod adlı Abdullah Öcalan, Gülay A, İdris G, Osman G, Hamza N, Cemal K, Bülent A. adlı örgüt mensupları gözaltına alındı.

Yakalanan 8 kişi, 'terör örgütüne üye olmak, terör örgütüne mali destek sağlamaya yönelik olarak haraç almak, uyuşturucu ve insan kaçakçılığı yapmak, kara para aklamak' suçlarından yargılanacak.

Fransa'da Türk Başkonsolosluğu ve iş yerlerine gerçekleştirilen molotofkokteylli saldırılarla ilgili yargılanan 4 PKK üyesi 2-4 yıl arasında değişen hapis cezasına mahkum edildi.

Bordeaux kentinde 13 Ocak 2009 tarihinde Türk iş yerlerine bombalı saldırıda bulunan 11 örgüt mensubu da daha önceki yargılamalarda 3-5 yıl arasında hapis cezasına çarptırılmıştı.

Sayfa Yükleniyor...