Taliban'dan Afgan parlamentosuna silahlı saldırı

Afganistan'ın başkenti Kabil'de parlamentoya patlayıcı yüklü araçlarla intihar saldırısı düzenlendi. Saldırıyı Taliban üstlendi. Silahlı 6 saldırgan öldürüldü.

ntv.com.tr 22.06.2015 - 11:07

Taliban'dan Afgan parlamentosuna silahlı saldırı

Taliban örgütü, Afganistan'ın başkenti Kabil'de parlamento binasına patlayıcı yüklü araçlarla saldırı düzenledi. Afgan yetkililer 6 silahlı saldırganın öldürüldüğünü duyurdu. Yaklaşık iki saat süren çatışmanın sona erdiği belirtildi. 

Afganistan parlamentosundaki üst düzey polis yetkilisi Vahit Amerhil, militanların önce bomba yüklü bir aracı bina önünde infilak ettirdiğini açıkladı.

Amerhil, ardından parlamentonun yakınında inşaat halindeki bir binadan Taliban militanlarının ateş açmaya başladıklarını söyledi. 

Afganistan Taliban örgütünün sözcüsü Zabihullah Mücahit, çatışmaların başlamasının hemen ardından yaptığı açıklamada saldırıyı üstlendi.

Zabihullah parlamento binasına intihar eylemcileriyle saldırdıklarını söyledi.

Afganistan Savunma Bakanı olması beklenen Masum Stanikzai hakkında bugün parlamentoda güven oylaması yapılacaktı.

İKİ İLÇE TALİBAN'IN KONTROLÜNDE

Taliban'ın ülkenin kuzeyindeki Kunduz kentinin Daşte Erçi ve Çar Dere ilçelerini de ele geçirdiği belirtildi.

Daşte Erçi Kaymakamı Nesruddin Sadi, Afgan güçleri ve Taliban militanları arasında bir hafta önce başlayan ve dün gece şiddetlenen çatışmaların sonucunda, Daşte Erçi ilçesinin kontrolünün bu sabah Taliban'a geçtiğini söyledi.

Yardım istediklerini ancak yanıt alamadıklarını belirten Sadi, "Kimse yardımımıza koşmadı. Biz de ilçeden çıkmak zorunda kaldık" dedi.

Taliban Sözcüsü Zabiullah Mücahid ise, Kunduz kentinin Daşte Erçi ilçesinde kontrolü sağladıklarını ifade ederek 14 karakol, onlarca araç ve çok sayıda silah ele geçirdiklerini iddia etti.

Kunduz İl Şura Başkanı Muhammed Yusuf Ayubi de dün gece Afgan güçleri ve Taliban militanları arasında şiddetlenen çatışmaların ardından kentin Çar Dere ilçesinin Taliban'ın kontrolüne geçtiğini duyurdu.

Sayfa Yükleniyor...