Afganistan seçimlere hazırlanıyor

Afganistan, 2001 yılında Taliban'ın iktidardan uzaklaşmasının ardından ikinci kez seçime gidiyor. 20 Ağustos'ta yapılacak secimlerde, 40 aday yarışıyor.

Anadolu Ajansı 16.06.2009 - 18:16

Afganistan'da Devlet Başkanı Hamid Karzai ve 40 rakibi, cumhurbaşkanlığı yarışında resmi seçim kampanyalarını başlattı.

Bugün başlayan kampanya süreci 18 Ağustos'ta sona erecek. Cumhurbaşkanı seçimi 20 Ağustos'ta yapılacak ve Afganistan'da düzenlenen ikinci demokratik devlet başkanı seçimi olacak. Seçimin en güçlü adayı olarak Devlet Başkanı Hamid Karzai gösteriliyor.

Karzai'nin karşısında 40 rakip bulunuyor, ancak bunlardan sadece birkaç tanesi ciddi rakip kabul ediliyor. Adaylar içinde eski Maliye Bakanı Eşref Gani ve eski Dışişleri Bakanı Abdullah Abdullah'ın isimleri öne çıkıyor.

Adı duyulmamış adaylardan Abdulgaffur Zuri, "şık bir kampanya" yürütmek için parası olmadığını belirterek, Afganistan'a güvenlik, sosyal adalet, hukukun üstünlüğü ve eğitim vadediyor.

TALİBAN: OY KULLANMAYIN
Taliban, 30 milyon nüfuslu ülkede vatandaşlara oy kullanmamaları çağrısında bulunurken; Afgan hükümeti, BM, ABD ve NATO güçleri ise seçmenlerin oy kullanabilmesi için güvenliği sağlamaya çalışıyor.

Etnik Peştun olan Karzai, son haftalarda, ülkedeki bütün belli başlı etnik grupların desteğini aldı.

2002 yılının Haziran ayında, ülkenin önde gelen aşiret ve siyasi liderleri ABD destekli Karzai'yi Afganistan'ın geçici Devlet Başkanı olarak atamış, 2004 Ekim'inde yapılan ve 18 adayın yarıştığı seçimde, Karzai ilk turda oyların yüzde 55'ini alarak Devlet Başkanı olmuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...