Afganistan'da çocukları kim öldürüyor?

BM'den yapılan açıklamada, her gün bir çocuğun öldüğü belirtilirken, neden olarak bombardımanlar, NATO kuvvetlerinin operasyonların, intihar saldırıları gösterildi.

Anadolu Ajansı 25.02.2010 - 01:59

Afganistan'da çocukları kim öldürüyor?

Afganistan'daki savaş, her gün 1 çocuğun hayatına mal oluyor.

BM Genel Sekreteri'nin yardımcılarından Radhika Coomaraswamy, Kabil'de yaptığı açıklamada, geçen sene Afganistan'daki savaşta 346 çocuğun öldüğünü belirtti.

Genel Sekreter'in, çocuklar ve silahlı çatışmalar için görevlendirdiği özel temsilci Coomaraswamy, çocuklardan 131'inin bombardımanlarda, 22'sinin ise NATO kuvvetlerinin operasyonlarında hayatını kaybettiğini vurguladı.

BM'ye göre, 128 çocuk, intihar saldırıları veya suikastlarda isyancılar tarafından öldürüldü, 65 çocuk da savaş yüzünden çeşitli sebeplerle hayatını kaybetti.

BM yetkilisi, "En büyük endişelerimizden biri, çocukların Afgan ordusunca savaştırılmak üzere silah altına alındığı haberleri" dedi.

BM temsilcisi, çocukların ailelerine verilmelerini sağlamak amacıyla NATO ve Afgan ordusu yetkilileriyle görüşeceklerini anlattı.

Coomaraswamy, çocuklara uygulanan cinsel şiddete de dikkat çekti ve çocukların seks kölesi gibi kullanıldığını belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...