Afganistan’da yabancıların kaldığı otele silahlı saldırı

Afganistan başkenti Kabil’de bulunan ve yabancıların da kaldığı Hetal Oteli'ne 4 kişi tarafından ağır ve hafif silahlarla saldırı düzenlendi. Polisle çatışmaya giren saldırganlar, 6 saat sonra etkisiz hale getirildi.

Haberler 27.05.2015 - 10:12

Afganistan’da yabancıların kaldığı otele silahlı saldırı
Arşiv

Kabil Emniyet Müdürü Abdul Rahman Rahimi basına yaptığı açıklamada, saldırının başkentin en diplomatik bölgelerinden bir olan Vezir Ekber Han’ın 13. ve 14. Caddesi arasında bulunan ve yabancıların de kaldığı Hetal Oteli'nde 4 saldırganın ağır ve hafif silahlarla içeri girdiğini ifade etti.

Rahimi, otel etrafında ailelerin de bulunduğunu kaydederken, polisin uyguladığı özel taktiklerle saldırganların hepsinin öldürdüğünü ve bölgedeki kimseye zarar gelmediğini aktardı.

Saldırı yerel saatle gece 23.30 sularında başladı. 4 silahlı saldırgan, ağır ve hafif silahlarla Hetal Oteli'ni hedef aldı. İçeriye giren saldırganlar zırhlı bir odaya girerek ellerindeki el bombaları ve silahlarla güvenlik görevlileriyle çatışmaya başladı. Bölgede birçok polis ve güvenlik güçlerinin sevk edilmesiyle çatışma sabah 5.30’a kadar sürüdü. Yaklaşık 6 saat süren çatışma, 4 saldırganın öldürülmesiyle sona erirken, saldırıda herhangi bir kayıp yaşanmadı. Ancak bölgede bulunan birçok evde maddi hasar oluştu.

Öte yandan Taliban, saldırıyı yazılı yaptığı açıklamada üstlendi.

Afganistan'da ilkbaharın gelmesiyle beraber silahlı saldırılarda artış gözleniyor. Geçen hafta da başkentteki Park Palace Oteli'ne düzenlenen saldırıda, aralarında yabancılarında bulunduğu 14 kişi hayatını kaybetmişti.

Sayfa Yükleniyor...