Ahmedinejad dünürünü görevden aldı

Dini lider Hamaney'in çağrısının ardından, Cumhurbaşkanlığı Birinci Yardımcılığına getirilen Ahmedinejad'ın dünürü Meşayi görevden alındı.

Anadolu Ajansı 25.07.2009 - 00:10

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Dini Lider Ali Hamaney'in emrine uyarak, Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcılığına atadığı dünürü Esfendiyar Rahimi Meşayi'yi görevden aldı.

Hamaney, Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'a gönderdiği mektupta, Meşayi'nin atanmasının 'geçersiz ve yok sayılmasının gerekli olduğunu' yazmıştı.

İran resmi haber ajansı IRNA'nın haberine göre, Ahmedinejad'ın üst düzey danışmanlarından Müçteba Semere Haşimi, Esfendiyar Rahimi Meşayi'nin 'artık cumhurbaşkanı birinci yardımcısı olmadığını' söyledi.

Haşimi, Hamaney'in mektubunun alenen yayımlanmasından sonra, "Meşayi'nin artık kendisini cumhurbaşkanı birinci yardımcısı olarak görmediğini" ifade etti.

MEKTUBUN SERÜVENİ
Hamaney'in 18 temmuz tarihli el yazısı mektubunun bazı bölümleri, bugün resmi devlet televizyonu ve resmi haber ajansınca yayımlanmıştı.

Ahmedinejad'ın kendisine gönderilen mektuptan iki gün sonra Meşai'yi savunarak, kendisine atama gerekçelerini anlatmak için zaman verilmesini istemiş olmasına dikkat çekiliyordu.

O tarihte yarı resmi basın yayın organlarına sızan Hamaney'in mektubunun, bugün resmi basın yayın organlarına verilmesi üzerine, Ahmedinejad, Hamaney'in isteğine uyarak cumhurbaşkanı birinci yardımcısını görevden almak zorunda kaldı.

Resmi sıfatı İslam Devrimi'nin Lideri ve "Veli-yi Fakih" olan Hamaney, İran'da her konuda en son sözü söyleyen tek yetkili konumunda bulunuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...