Ahmedinejad İngiltere'den tazminat istiyor

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, ''Birinci Dünya Savaşında uğradıkları zararlardan dolayı'' İngiltere'den tazminat talep edeceklerini söyledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 22.12.2009 - 16:06

Ahmedinejad İngiltere'den tazminat istiyor

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, yurt ziyaretleri kapsamında gittiği Şiraz'da halka hitaben yaptığı konuşmada, günümüzdeki ve yakın geçmişteki İran-Batı ilişkileri hakkında açıklamalarda bulundu.


İran'ın Birinci Dünya Savaşında İngilizlerce işgal edildiğini hatırlatan Ahmedinejad, ''işgal yıllarında ve sonrasında ülkenin sermayesinin yağmalandığını ve sömürüldüğünü'' savundu.

İngiltere'ye hitaben, ''İran halkı, uğradığı zararların tazminatını sizlerden alacak'' diyen Ahmedinejad, ''Birinci Dünya Savaşında İran halkına verilen zararları resmi belgelerle BM'ye vereceğiz ve bütün tarihi haklarımızı zorba güçlerden alacağız'' ifadesini kullandı.

Ahmedinejad, ''İngiliz işgalinin sürdüğü 1917-1920 döneminde İran'da öyle katliamlar yapıldı ki, tarihte eşi yok. Üç yıl içinde İran'da 8 ila 10 milyon insan açlık, yokluk ve hastalıktan öldü'' diye konuştu.

İşgalci ve sömürgeci güçleri, ''yüzsüz, ahlaksız ve zalim'' diye niteleyen Ahmedinejad, ''Zorba güçler, İran halkından özür dileyeceklerine, zararları telafi edeceklerine küstahlık yapıyorlar ve İran halkının devrimci direnişi ve gelişmesini engelleyebileceklerini hayal ediyorlar'' dedi.

İran Cumhurbaşkanı, ''İkinci Dünya Savaşında da zorba güçlerin İran'ı zafere giden yolda bir köprü gibi kullandıklarını, ancak sonraki süreçte veto hakkını ve tazminatı yine onların aldığını'' söyledi.

Sayfa Yükleniyor...