AİHM Belçika'yı mahkum etti

AİHM Belçika'yı ''işkence, insanlık dışı muamele ve ırkçılık'' ithamlarıyla yargılayarak, mahkum etti.

Anadolu Ajansı 10.03.2009 - 14:53

AİHM Belçika'yı mahkum etti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Belçika'yı ''işkence, insanlık dışı muamele ve ırkçılık'' ithamlarıyla yargılayarak, mahkum etti.

AİHM'nin bu sabah açıklanan kararına göre, Belçika, Türk asıllı Turan Çakır'a 15 bin Euro tazminat ödeyecek.

Turan Çakır, 1996 yılında Belçika polisi tarafından kötü muamele görmüş ve adli makamlara şikayette bulunmuş, bu şikayet Belçika adaleti tarafından dikkate alınmamıştı.

AİHM, dava dosyasını incelerken, Çakır'ın vücudundaki yaraların, polisin iddia ettiği gibi ''yere düşerek'' oluşmasının mümkün gözükmediğini belirtirken, Belçika makamlarının ve adaletinin böyle bir olay karşısında ilgisizlik ve tepkisizliğini de eleştirdi.

LDP: MİYOP BELÇİKA
AİHM'nin kararı, insan hakları ve işkence gibi konularda ağır eleştirilere hedef olan Belçika'da rahatsızlık uyandırdı.

Belçika İnsan Hakları Derneği (LDH), geçen hafta, ülkedeki insan hakları ihlallerinin giderek arttığına işaret eden kapsamlı yıllık raporunu açıklamıştı.

"Başka ülkelerde insan hakları söz konusu olduğunda çok konuşan Belçika'nın kendine miyop baktığını" ifade eden LDH, bu ülkede bazı temel hak ve hürriyetlerin saygı görmediğini savunmuştu.

LDH, Avrupa Konseyi ve BM kurumlarının da Belçika'yı yıllardır uyardığını hatırlatmıştı.

HAPİSHANELERİN DURUMU İÇLER ACISI!
Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komisyonu, sürekli denetlemelerin ardından, Belçika'daki hapishanelerin durumunun "içler acısı" olduğunu tekrarlıyor.

Avrupa Konseyi'nin İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT), Belçika polisine ve hapishanelerine yönelik ağır eleştiriler içeren raporunu, 2002 yılı sonunda Brüksel hükümetine iletmişti. Raporda, hapishane koşullarına yönelik ağır eleştirilerin yanı sıra belirlenen işkence vakalarına da yer verilmişti.

BM bünyesinde "İşkenceyle Mücadele Komitesi" raporlarında da, Belçika polisinde ve hapishanelerinde işkence vakaları eleştirilerek, Brüksel hükümetinden çözüm bulması isteniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...