AİHM'den FETÖ başvurusuna ret

Strasbourg'dan bugün 15 Temmuz darbe girişimi sonrası tutuklanan hakim ve savcılarla ilgili karar geldi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, darbe girişiminin ardından bir hakimin yaptığı başvuruyu iç hukuk yolları tüketilmediği için reddetti. Oybirliğiyle alınan karar, emsal teşkil ediyor.

NTV Haber 17.11.2016 - 19:12

AİHM'den FETÖ başvurusuna ret

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 15 Temmuz sonrası tutuklanan hakim ve savcılardan gelen başvurularla ilgili ilk kararını bugün açıkladı. Darbe girişimi sonrası Strasbourg'ta açılan davadan ret kararı çıktı.

Diğer davalar için emsal niteliği taşıyan davada AİHM, hakkında geçici tutukluluk kararı verilen Giresun Adliyesi'nde görevli hakim Zeynep Mercan'ın başvurusunu reddetti. Oybirliğiyle alınan ret kararına gerekçe olarak, "iç hukuk yollarının tüketilmemiş" olması gösterildi.

Mercan başvurusunda, Anayasa Mahkemesi'nin iki üyesi ve bazı raportörlerinin de tutuklanmış olması nedeniyle bu iç hukuk yolunun "etkin" olmadığını savundu. Ancak AİHM, Mercan'ın bu tezini kabul etmedi. Mercan'ın iddiasının "Aanayasa Mahkemesi'ne yapılacak başvurunun etkinliğinden şüphe duymak için yeterli olmadığı" vurgulandı.

Ayrıca, AİHM'in ikincil nitelikte bir hukuk mekanizması olduğunu hatırlatıldı. Strasbourg'a başvurmadan önce tüm iç hukuk yollarının tüketilmesi gerektiği belirtildi.

Nihai olan bu karar, benzer tüm başvurular için emsal teşkil ediyor. AİHM gündeminde 15 Temmuz sonrasına ilişkin yaklaşık 3 bin dava başvurusu bulunuyor.

Sayfa Yükleniyor...