Akropolis Müzesi Erdoğan'la açılıyor

Yunanistan'ın başkenti Atina'da inşa edilen yeni Akropolis Müzesi, bugün Başbakan Erdoğan'ın da katılacağı bir törenle açılıyor.

Anadolu Ajansı 20.06.2009 - 10:31

Akropolis Müzesi Erdoğan'la açılıyor

Akropolis Müzesi’nde 2500 yıl önce inşa edilen Partenon Tapınağı’nın en önemli eserleri sergilenecek. Müzede, Klasik Yunan ve Roma dönemlerine ait yaklaşık 4 bin eser bulunuyor. Ancak Partenon mermerleri olarak bilinen heykeller ve kabartmaların yarısı sergilenemeyecek.

Söz konusu eserler, Yunanistan ile ingiltere arasında krize yol açtı. Osmanlı döneminde kaçırılan eserleri Yunanistan geri istemiş; İngiltere'nin, eserleri sergilenmek üzere geçici olarak verme önerisini ise geri çevirmişti.

130 MİLYON EURO HARCANDI
Toplam 25 bin metrekarelik kapalı alanı bulunan 3 katlı Müzede, bu alanın 15 bin metrekarelik bölümü sergi salonu olarak ayrıldı.

Akropolis eteklerinde inşa edilen Müze'yi günde 10 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

Müze'nin giriş ücreti bu yılın sonuna kadar açılış onuruna 1 Euro olarak belirlendi. Müze'ye giriş bileti önümüzdeki yıldan itibaren kişi başına 5 Euro olarak uygulanacak.

Bu arada, eserlerin, doğal ışıktan faydalanmaları amacıyla cam korumasından yoksun ve birbirlerine yakın olarak sergilenmeleri nedeniyle ziyaretçiler Müze'ye en fazla 1500'er kişilik gruplar halinde kabul edilecek.

Yaklaşık 4 Bin eserin sergilendiği Müze 130 milyon Euro'ya mal oldu.

ERDOĞAN KARAMANLIS’LE GÖRÜŞECEK
Müzenin açılış törenine Başbakan Erdoğan'ın da aralarında bulunduğu 15 devlet ve hükümet başkanı katılacak.

Erdoğan, ziyaretinde Yunanistan Başbakanı Costas Karamanlis'le de görüşecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...