Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Alçak saldırılar ilişkilerimizi bozamaz

Suriye zirvesi için gittiği Moskova'da Rus Büyükelçi'nin öldürülmesine ilişkin açıklama yapan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Bu tür alçak saldırılar bizim ilişkilerimizi bozamaz" dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Alçak saldırılar ilişkilerimizi bozamaz

Türkiye, Rusya ve İran arasında düzenlenecek Suriye zirvesi için Moskova'ya giden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus Büyükelçi Karlov'un uğradığı silahlı saldırıda öldürülmesine yönelik bir açıklama yaptı.

Saldırının kendisini şok ettiğini ifade eden Çavuşoğlu, "Bu saldırıyı en şiddetli şekilde kınıyoruz. Cumhurbaşkanımız Putin ile bir görüşme gerçekleştirdi. Bu saldırıyı lanetliyoruz" dedi.

"Türk halkı gerçekleri görüyor. Rusya da bu saldırının amacını gayet iyi biliyor" diyen Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Saldırı Rusya'yı, Türkiye'yi ve iki ülke ilişkilerini hedef almıştır. Birçok alanda işbirliği ve irade ortaya koyan Türkiye ve Rusya ilişkilerini bozmaya yönelik bir saldırıdır. Bu tür alçak saldırılar bizim ilişkilerimizi bozamaz. İlişkilerin güçlenmesinin bölge için önemini biliyoruz. Halep sürecinde Rusya'nın tutumunu takdir ettiğimizi vurgulamıştık.

Bu saldırı iki ülkenin işbirliğini bozmaya yöneliktir. Öncelikle Karlov'un eşine ailesine başsağlığı diliyorum. Dost Rus halkına da gönülden başsağlığı diliyoruz. Karlov iyi bir diplomattı. Zor günlerde gerçek bir diplomat olduğunu herkese gösterdi. Sadece iyi bir diplomat değil, iyi bir dosttı. Benim için kişisel bir dosttur. Bunun arkasında ne var, bunu birlikte ortaya çıkaracağız. Putin'in ortak bir komisyon kurma talebini Cumhurbaşkanımız hemen kabul etmiştir." 

DIŞİŞLERİ'DEN YAZILI AÇIKLAMA

Öncesinde ise Dışişleri Bakanlığı'ndan yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada Karlov'un bugün gerçekleştirilen bir sergi açılışında uğradığı silahlı saldırı sonucunda hayatını kaybettiğinin derin üzüntüyle öğrenildiği belirtildi. 

Bakanlık açıklamasında, Büyükelçi Karlov'un, Türkiye’de zor bir dönemde son derece başarılı çalışmalar yürütmüş, gerek şahsi gerek mesleki özellikleriyle tüm devlet kademesinin takdirini kazanmış müstesna bir diplomat olduğu vurgulandı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Anısı her zaman bizimle olacaktır. Bu saldırının Türkiye-Rusya dostluğunu gölgelemesine izin vermeyeceğiz. Bu zor günde Rus halkına ve devletine en kalbi taziyelerimizi sunuyoruz.

Bu saldırı, terörün en iğrenç ve barbarca yüzünü göstermiştir. Türkiye, Rusya’yla ve tüm diğer ortaklarıyla birlikte terörizmle mücadele için her türlü çabayı kararlılıkla göstermeye devam edecektir."

Öne Çıkan Video

Sayfa Yükleniyor...