Aliyev ile Sarkisyan biraraya geliyor

Azerbaycan ve Ermenistan cumhurbaşkanları, başta Yukarı Karabağ olmak üzere iki ülke arasındaki sorunları detaylı olarak ele alacak. Cumhurbaşkanı Gül'ün de ikili ile görüşeceği kaydedildi.

Haberler - Anadolu Ajansı 06.05.2009 - 21:26

Aliyev ile Sarkisyan biraraya geliyor

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ABD'nin Prag büyükelçiliğinde bugün biraraya gelecek.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı bünyesinde faaliyet gösteren Minsk Grubunun eş başkanlarından ABD'nin organize ettiği görüşmeye grubun diğer eş başkanları Fransa ile Rusya Federasyonu temsilcilerinin de katılacağı belirtildi.

ABD'nin Prag büyükelçiliğinden yapılan kısa açıklamada, görüşme öncesi basın mensuplarının kısa bir süre görüntü alabilecekleri, görüşmenin daha sonra basına kapalı olarak devam edeceği bildirildi.

AGİT bünyesinde faaliyet gösteren Minsk grubu yıllardan beri başta Azerbaycan ve Ermenistan olmak üzere bölgedeki anlaşmazlıklara çözüm bulmak üzere arabuluculuk görevini yürütüyor.

Aliyev ile Sarkisyan arasında bugün yapılacak görüşmede başta Ermenistan işgalinde bulunan Yukarı Karabağ bölgesinin gelecekteki statüsü olmak üzere iki ülke arasındaki sorunların detaylı olarak ele alınacağı belirtiliyor.

Ermenistan ile Türkiye ilişkilerinin normale dönmesi için başlatılan diplomatik girişimlerin ardından ABD'nin de ağırlıklı olarak devreye girdiğini anımsatan diplomatik kaynaklar, "Ermenistan işgali altındaki Yukarı Karabağ bölgesinin Azerbaycan'a geri verilmesi başta olmak üzere, iki ülke arasındaki anlaşmazlıklara çözüm bulunması umudunun artığını" belirtiyorlar.

CUMHURBAŞKANI GÜL DE GÖRÜŞECEK
Bu arada Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de bu akşam saatlerinde Prag'a gelecek.

Diplomatik kaynaklar, Cumhurbaşkanı Gül'ün, AB dönem başkanı Çek Cumhuriyeti'nin ev sahipliğinde bugün Prag'ta başlayacak olan AB-Doğu Ortaklığı zirvesine katılacak olan hükümet ve devlet başkanları onuruna verilecek olan akşam yemeğine iştirak edeceğini belirttiler.

8 mayıstaki Güney Koridoru İpek Yolu Zirvesi Enerji ve Enerji sevkıyatı toplantısına katılacak olan Cumhurbaşkanı Gül'ün, ayrıca Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan cumhurbaşkanı Sarj Sarkisyan ile de görüşeceği belirtildi. Cumhurbaşkanı Gül'ün Aliyev ve Sarkisyan ile yapacağı görüşmenin çerçevesi ve programı ise henüz açıklanmadı.

Güvenilir diplomatik kaynaklar Cumhurbaşkanı Gül'ün büyük olasılıkla zirve yemeğinin dışında, Azerbaycan ve Ermenistan cumhurbaşkanları Aliyev ve Sarkisyan ile ayrı ayrı biraraya geleceğini belirttiler.
AB İstihdam Troykası, dönem başkanı Çek Cumhuriyeti ile bir sonraki dönem başkanları İsveç ve İspanya'nın katılımıyla bugün Prag'da yapılacak.

AB Dönem Başkanlığı Basın Bürosu'ndan yapılan açıklamada, ''AB İstihdam Troykası''na, Çek cumhuriyeti Başbakanı Mirek Topolanek, İsveç Başbakanı Frederik Reinfeldt ve İspanya Başbakanı Jose Luisa Rodrigueza Zapatero ile AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ve AB İstihdam Komiseri Vladimir Spidla'nın katılacağı bildirildi.

Küresel krizin iş piyasasında yol açtığı istihdam sorunlarının ele alınacağı troyka toplantısında, birlik üyesi ülkelerdeki işsizliğe çözüm yolu bulmak üzere alınması zorunlu önlemlerin görüşüleceği kaydedildi.

AB dönem başkanı Çek Cumhuriyeti Başbakanı Mirek Topolanek, küresel krizin yol açtığı istihdam sorunlarına hem ulusal hem de AB düzeyinde çözümler bulunması gerektiğini belirterek, ''tehlikeli boyutlara ulaşan işsizliğe çözüm için iş piyasasına daha fazla kaynak ayrılması gerektiğini'' söyledi.

Prag'taki kongre merkezinde bugün başlayacak olan AB İstihdam Troykası toplantısının ardından akşam saatlerinde birliğin dönem başkanı Topolanek, gelecek dönem başkanları Reinfeldt ve Zapatero ile AB Komisyonu Başkanı Barroso, ortak basın toplantısı yapacaklar.

Sayfa Yükleniyor...