Almanya: ABD'den bunu beklemezdik

Almanya Savunma Bakanı Thomas De Maiziere, Başbakan Angela Merkel'in ABD istihbaratı tarafından dinlendiği iddialarının ardından "Cep telefonumun yıllardan beri dinlendiğini tahmin ediyorum. Ancak Amerikalılardan bunu beklemiyordum" ifadesini kullandı.

Haberler - Anadolu Ajansı 24.10.2013 - 13:25

Almanya: ABD'den bunu beklemezdik

Maiziere, Alman televizyon kanalı ARD'de yayımlanan "Morgenmagazin" programına yaptığı açıklamada, Amerikalıların Almanların dostu olduğunu ve öyle kalacaklarını söyledi. Maiziere, "Ancak duyduğumuz şeyler doğruysa bu gerçekten çok kötü" dedi. Maiziere, iddiaların doğrulanması durumunda olayın kabul edilemez olduğunu ve derhal durdurulması gerektiğini belirtti.
      
Almanya'da istihbarat servislerinin kontrolünden sorumlu olan Parlamento Kontrol Komisyonu (PKGr) Başkanı Thomas Oppermann da, komisyonu bugün toplantıya çağrdığını belirterek, "Başbakanı dinleyen, vatandaşları da dinler" ifadesini kullandı. ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) takip etme faaliyetlerinin kontrolden çıktığını ve demokratik kontrolün dışında olduğunu dile getiren Oppermann, son haberlerin endişeleri doğruladığını savundu.
      
Sol Parti Eşbaşkanı Katja Kippingz ise, Başbakan Merkel'in cep telefonunun ABD tarafından dinlendiği iddiaları konusunda Alman Meclisi'nin bilgilendirilmesini istedi. Kipping, konuyla ilgili mecliste araştırma komisyonu kurulmasını talep etti. İddiaların aydınlatılmasını isteyen Kipping, tüm gerçekler ve delillerin parlamentoya getirilmesi gerektiğini söyledi.
      
Sol Parti Federal Meclis Grubu Başkanı Gregor Gysi de, ABD'nin bu "saygısızlığının" artık durdurulması gerektiğini belirterek, "ABD, dünyaya sahip olan güç değildir. Ben sadece konunun protesto edilmesini değil, ciddi bir şekilde karşı koyulmasını da bekliyorum" dedi.

ABD'nin Merkel'in cep telefonunu dinlediği iddiası dün ortaya çıkmış ve Merkel, ABD Başkanı Barack Obama'yı arayarak iddiaların aydınlatılmasını istemişti. ABD'den yapılan açıklamada ise, Merkel'in telefonunun dinlenmediği ve dinlenmeyeceği ifade edilmişti.   

Sayfa Yükleniyor...