Almanya'da Borussia Dortmund-Monaco maçı öncesi Dortmund takım otobüsünün yakınında 3 patlama meydana geldi.

Maç için yola çıkan Dortmund kafilesini taşıyan otobüsün yakınında meydana gelen patlamada Dortmundlu oyuncu Marc Bartra yaralandı.

Maçın oynanacağı stat güvenli bir şekilde boşaltıldı.

"3 PATLAMA MEYDANA GELDİ"

Alman emniyeti, takım otobüsüne yakın 3 bölgede patlama meydana geldiğini kaydetti. 

BORUSSIA DORTMUND'DAN AÇIKLAMA

Borussia Dortmund Kulübü'nden yapılan açıklamada "Oyuncular güvende. Statta herhangi bir tehlike bulunmuyor. Gelişmeler hakkında bilgilendirmeye devam edeceğiz" denildi.

BORUSSIA DORTMUND-MONACO KARŞILAŞMASI ERTELENDİ

UEFA ve Borussia Dortmund Kulübünün Twitter hesaplarından yapılan açıklamada, karşılaşmanın ertelendiği belirtildi. İki takım arasındaki mücadele, TSİ bugün 19.45'te başlayacak. 

"3 PATLAMA MEYDANA GELDİ"

Borussia Dortmund'un üst yöneticisi (CEO) Hans-Joachim Watzke, özel televizyon kanalı Sky'a yaptığı açıklamada, patlamalardan dolayı şoke olduklarını belirtti. 

Borussia Dortmund otobüsünde maddi hasara da yol açan olay hakkında değerlendirmelerde bulunan Watzke, "Takımın kaldığı otelin hemen çıkışında takım otobüsüne yönelik bombalı saldırıda bulunuldu. Takım, otobüs ile otelden caddeye doğru çıktığı sırada 3 patlama meydana geldi" diye konuştu.

Watzke, olay sırasında elinden yaralanan Borussia Dortmundlu futbolcu Marc Bartra'ya acil müdahale yapıldığını ve futbolcunun hastaneye kaldırıldığını aktardı.

Borussia Dortmund'un teknik direktörü Thomas Thuchel'in de patlamadan dolayı şokta olduğunu vurgulayan Watzke, ertelenen karşılaşmada Borussia Dortmund'un iyi bir performans göstermesini ümit ettiğini belirtti.

"HEPİMİZ ŞOKTAYIZ"

Borussia Dortmund'un kalecisi Roman Bürki, İsviçre'nin Blick gazetesine yaptığı açıklamada, takım otobüsünün ana caddeye çıktığı sırada büyük bir patlama meydana geldiğini belirtti.

"Otobüste en arka sırada, kırılan cam parçalarının isabet ettiği Marc Bartra'nın yanında oturuyordum" diyen İsviçreli kaleci, patlamanın ardından bazı futbolcuların otobüste yere yattığını aktardı.

Polisin hızlı bir şekilde olay yerine geldiğini vurgulayan Bürki, "Hepimiz şoktayız. Bu dakikalarda kimse futbolu düşünmedi" ifadesini kullandı.

"DORTMUND TAKIMINA YÖNELİK BİR SALDIRI OLDUĞUNU VARSAYIYORUZ"

Dortmund Emniyet Müdürü Gregor Lange ile Dortmund Savcısı Sandra Lücke ve Borussia Dortmund Basın Sözcüsü Sascha Fligge'nin düzenlediği basın toplantısında patlamaya ilişkin bilgi verildi.

Borussia Dortmund takımının kaldığı ve stada doğru yola çıktığı otelin çevresinde yerel saatle 19.15 civarında 3 patlama yaşandığını belirten Lange, bunu öğrendikten sonra hemen tüm polis kuvvetlerinin olay yerine sevk edildiğini ve bölgede güvenliğin sağlandığını aktardı.

Lange, "Bunun doğrudan Borussia Dortmund takımına yönelik bir saldırı olduğunu varsayıyoruz" ifadesini kullandı.

Soruşturmada hiçbir şeyi dışlamadıklarını ve en kötü olaydan yola çıktıklarını anlatan Lange, şu anda olayın somut olarak arka planının ne olduğunun bilinmediğini dile getirdi.

Gregor Lange, söz konusu karşılaşmanın bugüne ertelendiğini anımsatarak, karşılaşmada geniş güvenlik önlemlerinin alınacağını söyledi.

Patlayıcıların uzmanlar tarafından incelendiğini de bildiren Lange, bunların önemli etkisi bulunan ciddi patlayıcılar olduğunu ifade etti.

Lange, olay yerinde patlayıcıya benzer bir cisim daha bulunduğunu ancak bunun kullanılmaz olduğunun tespit edildiğinin belirtti.

Borussia Dortmund Kulübü Basın Sözcüsü Fligge de olayda İspanyol futbolcu Marc Bartra'nın yaralandığını hatırlatarak, "Marc Bartra bu dakikalarda ameliyat ediliyor. Sağ el bileğindeki ön kol kemiği kırılmış durumda" diye konuştu.

Fligge, Bartra'nın kolunda da yaralarının bulunduğu bilgisini paylaştı.

Tüm oyuncuların patlamalardan dolayı şokta olduğuna değinen Fligge, "Hepimizin düşünceleri Marc ile birlikte. Hızlı bir şekilde yeniden sağlığına kavuşmasını umut ediyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Olayla ilgili futbolculardan Marcel Schmelzer'le konuştuğunu belirten Fligge, şunları kaydetti:

"Otobüs otelin park alanını terk ettikten sonra futbolcular patlama sesi duydu ve farklı reaksiyonlar gösterdi. Bazıları kendilerini yere attı. Bazıları eğildi. Tamamıyla şoke oldular. Bender, otobüsün penceresinden bakarak patlamayı gördü ve şoföre hızlı sürmesini yönünde bir sinyal verdi."

Dortmund Savcısı Lücke ise olayın arka planının yoğun bir şekilde araştırıldığını dile getirdi.

"Adam öldürmeye teşebbüs" suçlamasıyla soruşturma başlatıldığını söyleyen Lücke, "Olay yeri yakınlarında bir yazı bulundu" açıklamasını yaptı.

Soruşturmanın güvenliği bakımından yazının içeriğine ilişkin bilgi veremeyeceğini ifade eden Lücke, yazının gerçek olup olmadığının incelendiğini belirtti.

Lücke, yazıda olayla ilgili sorumluluğun üstlenildiğini bildirerek, bu konuda başka ayrıntıyı veremeyeceğini sözlerine ekledi.