Almanya'da koalisyon ön görüşmeleri için anlaşma

Almanya'da Başbakan Merkel'in liderliğindeki Hristiyan Birlik partileri ile Martin Schulz liderliğindeki Sosyal Demokratlar koalisyon ön görüşmelerinde anlaşmaya vardı.

ntv.com.tr 12.01.2018 - 13:31 | Son Güncelleme : 12.01.2018 - 14:26

almaya merkel schulz koalisyon görüşme120118.jpg

Almanya'nın başkenti Berlin'de 24 saatten fazla süren görüşmelerde taraflar koalisyon müzakerelerine resmen başlamak için prensipte anlaştı. Görüşme sonrası Angela Merkel ile Martin Schulz kameraların karşısına geçti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, liderler olarak partilerine koalisyon görüşmelerine başlama tavsiyesinde bulunduklarını söyledi.

Müzakerelerin temelini oluşturacak 28 sayfalık ortak bir taslak belge hazırladı. 28 sayfalık taslakta, göçmenler, vergiler ve sağlık konusunda maddeler bulunuyor. Bunlar arasında ayda bin kişiye, mülteci aile birleşiminden faydalanmasına izin verilmesi de var.

Partisine istikrarlı bir hükümet kurulmasını tavsiye ettiğini belirten Almanya Başbakanı Angela Merkel, "Yeni hükümetin Fransa ile Avrupa'nın geleceği konusunda anlaşmaya varacağına eminim" dedi.

Sosyal Demokrat Parti SPD lideri Martin Schulz da, "Taslak metni Fransa'nın güçlü bir Avrupa teklifine karşılık veriyor" açıklamasında bulundu.

TÜRKİYE İLE MÜZAKERE SÜRECİ

Belgede Türkiye'yi ilgilendiren başlıkta ise Türkiye'nin AB sürecinde yeni fasıl açılmaması ve açılan fasılların da kapanmayacağı belirtilerek, ''Türkiye çok yönlü ilişkilere sahip olduğumuz önemli bir müttefik ve komşu. Demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan hakları durumu kötüleştiği için (AB) müzakerelerde açılan fasıl kapatılmayacak yeni bir fasıl da açılmayacak. Türkiye gereken yükümlülüklerini yerine getirmediği sürece vize serbestisi olmayacak ve Gümrük Birliği güncellenmeyecek'' ifadeleri yer aldı.

SPD 21 Ocak’ta olağanüstü kurultay düzenleyerek görüşmeleri üyeleriyle değerlendirecek. Buradan çıkacak karara göre resmi olarak koalisyon görüşmelerinin başlayıp başlamayacağı kesinleşecek. Ancak gözlemciler görüşmelerin başlaması konusunda parti delegelerinin de onay vereceği görüşünde.

Almanya, 2005-2009 ve 2013-2017 yıllarında Merkel liderliğinde "büyük koalisyon" ile yönetilmişti.

Sayfa Yükleniyor...